Je to už rok...

Novinka - 26 září, 2014
Pamatujete si, co jste dělali přesně před rokem? Já ne, ale vím o třiceti lidech, kteří si z 26. září 2013 pamatují každou minutu.

„Arktická 30“ – 28 aktivistů Greenpeace a dva nezávislí novináři byli před rokem obviněni z pirátství. Hrozilo jim až patnáct let ve vězení za nenásilný protest proti těžbě ropy v Arktidě.  Na plošině Prirazlomnaja patřící ruskému ropnému gigantu Gazprom upozornili na rizika těžby. Byli v nesprávnou dobu na nesprávném místě? A kde jinde by měli být, když nám Arktida taje před očima a ropné společnosti se předhánějí , kdo bude dříve v této oblasti těžit. Arktida je ale extrémně křehká a těžba tady by znamenala téměř jistou katastrofu.

Příběh Arktické třicítky sledovaly miliony lidí po celém světě – a i díky nim je dnes všech třicet na svobodě.  Fakt, že sice dostali amnestii, ale za zločin, který nespáchali, je stále tíží. A to tím více, že všude po světě jsou tisíce aktivistů, kteří jsou pronásledováni nebo vězněni proto, že se postavili za něco, co považují za správné.

V Indii, Španělsku, USA a samozřejmě v Rusku jsou vlády nebo průmysl stále odhodlaní potlačovat odpor občanů jak jen to půjde. Po celém světě dochází ke kriminalizaci nenásilných protestů a zmenšování demokratického prostoru.

Když se postavíte proti zločinu a za zločince označí Vás, vzdát se nepřichází v úvahu.

A o tom je i film Black Ice, který dokumentuje příběh Arktické třicítky.

 

Jsme velmi rádi, že Vás můžeme pozvat na promítání a osobní setkání s Dimou Litvinovem, “zločincem” z Arktické třicítky, který má za sebou dlouhou historii nenásilných protestů. Zajímavá je i rodina, z níž pochází - jeho otec v srpnu 1968 protestoval proti okupaci Československa na Rudém náměstí v Moskvě (a skončil s celou rodinou na Sibiři).

 Promítání a setkání s Dimou se uskuteční na dvou místech v ČR.

 V Brně: středa 15. října, 19:00

KDE: Otevřená zahrada, Údolní 33, Brno

Promítání filmu Black Ice (s titulky) a debata s Dimou Litvinovem (debata bude v angličtině).

 

Promítání a debatu pořádáme ve spolupráci s FOREM 2000.

Vstup na tuto akci je volný bez nutnosti předchozí registrace (do naplnění kapacity sálu). V případě zájmu o účast na dalších diskusích v rámci Fora 2000, které se konají v paláci Žofín ve dnech 12. až 15. 10., se prosím registrujte zde. Registrace je otevřena do úterý 30. září 2014, nebo do vyčerpání kapacity.

 

 A v Praze:

KDY: čtvrtek 16. října, 20:30

KDE: Kino Aero, Biskupcova 31, Praha 3

CO: Promítání filmu Black Ice (s titulky) a debata s Dimou Litvinovem (debata bude v angličtině)

 Zakoupením vstupenky podpoříte kampaň na ochranu Arktidy. Děkujeme kinu Aeru za laskavou podporu této akce.