Katty spí v orangutaních jeslích. Kvůli vypalování pralesů

Novinka - 12 dubna, 2016
Katty je asi devítiměsíční orangutaní samička, jejíž rodina s největší pravděpodobností zemřela při katastrofálních lesních požárech. Ty loni na podzim zachvátily indonéské ostrovy Sumatra a Borneo.

Zvíře nyní žije spolu s dalšími 20 orangutaními mláďaty ve starém dřevěném domku přeměněném na orangutaní jesle, kde společně spí v plastových koších naplněných listím.

Do centra Nyaru Menteng, kde Katty dočasně bydlí, se dostala loni v říjnu díky vesničanům. Nalezli ji ve spáleném lese.

Každé ráno jsou nemluvňata naložena na kolečka a odvezena do oploceného výběhu na „lekce přežití“, kde se od svých lidských opatrovníků učí jak si postavit hnízdo, lézt a shánět si potravu ve větvích stromů nebo jak se vyhýbat predátorům. To jsou dovednosti nutné k tomu, aby orangutani mohli být v jejich rané dospělosti vypuštěni zpět do volné přírody.

12. dubna 2016 Orangutani ve "školce"

Malých orangutanů ve speciálních centrech přibývá. Na vině je ničení jejich přirozeného prostředí. Ilustrační foto

 

Cílem centra je vypustit do přírody sedm desítek mladých orangutanů ročně. Požáry ale drasticky zmenšují plochu přirozeného prostředí, kam by je bylo možné vypustit.

„Stojíme před velkou výzvou. Když dostaneme informaci o tom, že je někde potřeba zachránit nějaká mláďata orangutanů, nevíme kam je přemístit, jelikož v Centrálním Kalimantanu již nezbývá žádný prales,“ řekl šéf centra Denny Kurniawan. „Podle odhadů každý den ztrácíme pralesy o ploše jednoho fotbalového hřiště, a jedná se o domov orangutanů.“

Od roku 2012 bylo z tohoto rehabilitačního centra už 158 orangutanů vypuštěno do chráněného lesa známého jako Batiklap. V této rezervaci bohužel ale již pro další jedince není místo. Centrum však s vládou jednalo o založení rezervace o rozloze asi 746 km2 v národním parku Bukit Baka-Bukit Raya v provinciích Centrální a Západní Kalimantan, kam by mohli být vypouštěni další orangutani.

Podle Dennyho Kurniawana v době, ve které byla zachráněna Katty, zabily plameny nejméně 9 orangutanů. Více než 100 dalších jich muselo být kvůli požárům přemístěno.

12. dubna 2016 Opuštění orangutani

Orangutaní "sirotci"

 

Spolu s nimi bylo zachráněno sedm sirotků včetně Katty, kteří nalezli dočasný domov v místních rehabilitačních centrech.

Denny Kurniawan nyní dohlíží na 480 orangutanů na sedmi různých lokalitách v provincii Centrální Kalimantan na indonéském Borneu. Velký počet orangutaních svěřenců je podle něho důkazem masivního ničení deštných pralesů vinou nedostatečného vymáhání zákonů a vládního vydávání palmoolejných koncesí.  

Situace se stále opakuje

Plameny jsou bohužel již každoroční záležitostí s tím, jak farmáři připravují zemědělskou půdu vypalováním porostů, přičemž často pro plantáže palmy olejné.  

Loňské lesní požáry však byly kvůli nezvyklému dlouhotrvajícímu období sucha v rámci jevu El Niño nejvážnější v dokumentované historii – plameny zničily více než 26 000 km2 pralesa a zahalily velkou část jihovýchodní Asie tlustou vrstvou toxického smogu.

To mělo za následek zdravotní potíže stovek tisíců lidí. Podle Světové banky si vyžádalo ekonomické ztráty v hodnotě 16 miliard amerických dolarů.

Požáry vypukly znovu

Ačkoliv po loňské katastrofě provinční vláda a místní starostové odmítli udělit letos jakákoliv nová povolení k využívání další půdy, požáry kvůli suchému počasí vypukly znovu. Na Sumatře a Borneu bylo vyhlášeno varování před zvýšeným rizikem požárů platné až do konce dubna.

Přestože je v Indonésii zakládání požáru nelegální, nedostatečné vymáhání zákonů nadále umožňuje jak nadnárodním společnostem vyrábějícím palmový olej a celulózu, tak i drobným farmářům a všem, kteří se zapojují do výrobního a dodavatelského řetězce těchto komodit, aby nadále ohrožovali místní přírodu i klima celé planety.

Jen v Centrálním Kalimantanu loňské požáry zničily více než 4 200 km2, což představuje 16 % celkové plochy lesů této provincie.

Nedávno indonéská vláda zakázala odvodňování a kácení veškerých rašelinišť pro zemědělské účely a nařídila také provinčním vládám, aby přijaly lepší metody pro boj s plameny. Doposud ale nereagovala na žádosti veřejnosti o lepší prevenci požárů – jako jsou sankce za vypalování lesů velkými palmoolejnými společnostmi.

Autor: kat