Kauza palmového oleje: Kdo stále ničí pralesy?

Novinka - 7 března, 2016
Jak "čistý" je palmový olej, který ve svých výrobcích používají největší světoví výrobci? Počátkem března jsme zveřejnili naše zjištění, která názorně popisují, jak si vybraní známí výrobci na tomto poli vedou. Grafický přehled je součástí tohoto článku.

Jedna z největších environmentálních katastrof 21. století udeřila loni v listopadu. Masivní požáry, které zasáhly před šesti měsíci Indonésii, proměnily miliony hektarů životem tepajícího tropického pralesa v doutnající spáleniště.

Rozsah katastrofy byl neuvěřitelný - do ovzduší unikalo velké množství oxidu uhličitého srovnatelné s produkcí velkých světových ekonomik. Stovky tisíc lidí onemocněly kvůli popílkem znečištěnému ovzduší. Ohně spálily přírodní úkryty mnoha druhů zvěře včetně orangutanů či tygrů.

3. března 2016 Ohrožená zvířata

Kvůli kácení a vypalování pralesů mizí z Indonésie jedinečná a nenahraditelná příroda.

Kdo ve výrobě "čistého" (trvale udržitelného) palmového oleje vede? A kdo naopak zaostává?

Výroba palmového oleje je totiž hlavním činitelem destrukce indonéských pralesů. I proto jsme loni v prosinci kontaktovali čtrnáct velkých společností se záměrem zmapovat, jak si na tomto poli vedou.

A co jsme zjistili, je alarmující. Jen několik firem opravdu směřuje k tomu, že budou využívat ve svých výrobcích palmový olej s prokazatelným původem, jehož výroba není vázána na odlesňování Indonésie.

Některé společnosti si zase myslí, že stačí jen něco slíbit. Ale zcela nezávazně. Nestačí totiž jen hovořit o dodržování politiky takzvaného "nulového odlesňování". Je třeba také něco k tomu dělat.

Více můžete zjistit přímo z našeho grafického přehledu (pro zvětšení klikněte): 

3. března 2016 Odhaleno: Které společnosti plní své závazky ohledně palmového oleje?

Přehled vybraných známých společností a jejich snahy o využívání trvale udržitelného palmového oleje, jehož výroba nevede k devastaci indonéských pralesů.

Klikněte pro ještě podrobnější grafický přehled.

Přestože se někteří výrobci již začínají obracet správným směrem, šokovalo nás, že velké značky typu PepsiCo, Colgate-Palmolive a Johnson & Johnson jsou stále od tohoto cíle na hony vzdáleny.

Jejich prázdné sliby nic nezachrání - nejsou totiž skutečně dodržovány přímo na místě dění. Právě tyto značky nás musejí ujistit o tom, že podniknout kroky proti jejich dodavatelům, kteří destruují pralesy a rašeliniště.

3. března 2016 Nedaleko Národního parku Tanjung Puting

Přeměna bývalého pralesního území poblíž Národního parku Tanjung Puting na palmovou plantáž.

Během uplynulých desítek let byly obrovské plochy území odlesňovány a vypalovány, mokřady byly odvodňovány. Takto zdevastované lokality jsou dále drancovány, viz naše nedávná zjištění.

Můžeme to změnit! Dokážeme to jedině, pokud budeme jednat společně. Loni čtvrt milionu lidí vzkázalo indonéskému prezidentu Joko Widodovi, aby zastavil devastaci pralesů a rašelinišť

A zabralo to - Widodo rychle oznámil ambiciózní plán k záchraně indonéského přírodního bohatství. Nyní potřebujeme, aby podobný krok učinili také velcí světoví producenti, kteří nakupují palmový olej.

V podobné kampani, kterou jsme uspořádali před několika lety, se k zodpovědnějšímu přístupu přihlásili další velcí výrobci v čele se značkami Mars, Mondelez a Procter & Gamble.

Velký tlak na výrobce palmového oleje Wilmar International a Goldem Agri Resources, kteří možná nejsou mezi lidmi tak známí, ale mají v Indonésii velký vliv, rovněž vedl k lepší ochraně indonéských pralesů.

Je důležité v takovém úsilí nepolevit a neustále požadovat lepší ochranu vzácné indonéské přírody. Je jasně vidět, že to má smysl.

Podepište petici.

Autor: adr