Konec aut poháněných fosilními palivy? V Nizozemí možná

Novinka - 19 dubna, 2016
Sýry, větrné mlýny a tulipány. Také díky tomu je Nizozemí známo. Ovšem, že bychom si zemi spojovali s koncem aut poháněných ropou a jejími deriváty?

A přesto se to může stát. Už v roce 2025 by totiž v Holandsku mohlo začít platit nařízení zakazující prodej jakýchkoliv jiných automobilů než těch, které pohání elektřina.

Právě takovou změnu požaduje většina členů dolní komory nizozemského parlamentu známého jako Tweede Kamer. Tvoří ho 150 členů.

Zákaz, který by měl zasáhnout vozidla poháněná benzinovými a dieslovými motory, prosazuje hlavně strana PvdA (Labor Party).

19. dubna 2016 Dobíjení elektřinou

Nabíjení vozidla poháněného elektrickou energií. Ilustrační foto

Pokud by se ho nakonec podařilo prosadit, mohly by se v Holandsku po roce 2025 prodávat pouze vozidla s elektrickými motory. Konvenční auta by však na silních stále mohla jezdit. A to do doby, dokud se obrazně řečeno nerozpadnou.

"Jsme ambiciózní, jiné strany takové nejsou," řekl deníku NL Times lídr PvdA Diederik Samson.

Podle studie Delotte dnes patří Nizozemí mezi evropské krajiny, které vůbec nejvíce znečišťují ovzduší vypouštění emisí oxidu uhličitého.

Zemní plyn a ropa zajišťují zemi více než 80 procent potřebné energie. Deset procent si drží pevná paliva. Z obnovitelných zdrojů vyrábějí Holanďané necelých 5 procent energie.

Autor: adr