Konec vyvlastňování kvůli uhlí se blíží!

ČSSD a KSČM kopají za uhlobarony

Novinka - 27 září, 2012
Poslanecká sněmovna včera ve třetím čtení schválila novelu horního zákona, která z tohoto právního předpisu vyškrtává paragrafy umožňující vyvlastnění ve prospěch těžebních společností.Greenpeace rozhodnutí sněmovny vítá s následujícím komentářem: "Pro tisíce občanů Horního Jiřetínä, Černic a Karviné ohrožených vyvlastňováním kvůli uhlí pod jejich domovy je to skvělá zpráva. Většina poslanců dala přednost zájmům těchto obyčejných lidí před zájmy uhlobaronů Tykače a Bakaly, kteří proti zrušení totalitních vyvlastňovacích paragrafů tvrdě lobbovali. Považujeme nicméně za těžko uvěřitelné, že za vlastníky dolů až do posledního okamžiku bojovali poslanci ČSSD, kteří mají ambici vystupovat jménem obyčejných lidí ohrožených zájmy velkých korporací. Jde o drsné, politováníhodné a doufejme, že pouze jednorázové selhání demokratické levice," uvedl vedoucí energetické a klimatické kampaně Grenpeace ČR Jan Rovenský.

Pro novelu nakonec hlasoval jen jediný opoziční poslanec Robin Bohnisch (ČSSD), který tak projevil zaznamenáníhodnou odvahu (jeho stranický kolega Milan Urban označil v předchozí rozpravě schválení novely za velezradu).

Greenpeace se chce v nejbližších dnech obrátit na předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku s naléhavou žádostí o schůzku a změnu postoje ČSSD před projednáním zákona v Senátu.

"Pokud bude sociální demokracie hájit zájmy uhlobaronů i nadále, uděláme všechno proto, aby se o tomto jejím chování dozvědeli voliči," doplnil Rovenský.

V centru Prahy před Úřadem vlády ČR se 12. září 2012 konala demonstrace proti rozšiřování uhelných a uranových dolů svolaná nevládními a ekologickými organizacemi a starosty obcí ohrožených energetickými plány ministra Martina Kuby. Martin Bouda / MEDIAFAX