Kultovní loď Greenpeace Rainbow Warrior II jde do výslužby

Bangladéšská nevládní organizace Friendship ji promění v nemocniční loď

Novinka - 15 srpna, 2011
Při slavnostním ceremoniálu v Singapuru byla dnes převedena kultovní protestní loď Rainbow Warrior na bangladéšskou neziskovou organizaci Friendship, která ji upraví a využije jako nemocniční loď.

Po 22 letech, kdy křížila světové oceány při ochraně životního prostředí, se nyní přejmenovala na Rongdhonu, což je bengálský výraz pro duhu.Loď bude sloužit pobřežnímu pásu Bangladéše a Bengálského zálivu při poskytování primární a sekundární zdravotní péče v této nejzranitelnější části světa, která má malý nebo žádný přístup k základním zdravotnickým zařízením. Rongdhonu bude rovněž sloužit jako záchranná loď v celém regionu, a přinese lékařskou pomoc do oblastí, které již nyní trpí důsledky změny klimatu.

Greenpeace však dlouho bez Rainbow Warrior nebude, protože výstavba nové Warrior, která už bude třetí nesoucí toto jméno, je téměř u konce. Plavidlo se stane členem flotily Greenpeace v říjnu, kdy organizace oslaví své 40. výročí.
Rainbow Warrior II začala svoji plavbu pro Greenpeace v roce 1989, kdy nahradila původní Rainbow Warrior, poté, co byla v roce 1985 bombardována a potopena agenty francouzské vlády.

Ve více než dvou desetiletích byla loď konfrontována s ekologickými zločiny, poskytovala pomoc obětem tsunami při katastrofách z roku 2004 v jihovýchodní Asii, blokovala dodávky nezákonně vytěženého dřeva ze světových deštných pralesů, vystupovala proti testování jaderných zbraní, bránila nadměrnému rybolovu, lovu velryb a dalším ekologickým trestným činům ve všech oceánech. Nedávno vyplula Rainbow Warrior do vod u pobřeží Fukushimy a byla využita k odběru vzorků po ozáření.

Organizace Greenpeace využívá nyní lodě The Arctic Sunrise (postavena 1974/5) a Esperanza (postavena 1983/4).

Organizace Friendship pracuje více než deset let v Bangladéši, kde se specializuje na lékařskou péči a pomoc v nouzi. V současné době má dvě nemocniční lodě. Ve spolupráci s Friendship Lucembursko a Friendship Nizozemí bude Rongdhonu jejich třetí lodí: hrdá historie kampaně za životní prostředí bude pokračovat pomocí pro zdraví a lidskou důstojnost.

Po předání Rongdhonu loď vypluje ze Singapuru do Bangladéše a očekává se, že přístavu v Chittagong dosáhne v září 2011.