PRÁVĚ TEĎ: Lezci Greenpeace US blokují ledoborec pronajatý Shellem

Novinka - 29 července, 2015
Portland, Oregon, 29. července 2015 - Našich 26 lezců zablokovalo ledoborec Shellu, MSV Fennica, při pokusu opustit přístav v Portlandu, v Oregonu. Naši lezci momentálně brání lodi v průjezdu pod mostem na její cestě za zbytkem Arktické flotily Shellu. Lezci mají dostatek zásob na několik dní. Lezci vyvěsili vlajky s hesly “#ShellNo”, “Save the Arctic” a “Prezident Obama, Last Chance to Say Shell No”.

Save the Artic Rally at the The White House in Washington, D.C., July 29, 2015.

Annie Leonard, výkonná ředitelka Greenpeace US říká: “Každá vteřina kdy Shell nemůže těžit se počítá. Tito odvážní lezci jsou nyní tím, co stojí mezi Shellem a arktickou ropou. Dáváme prezidentu Obamovi poslední šanci, aby otevřel oči a pochopil, jak velikou chybu se chystá udělat. Prezident má pořád čas, aby zrušil povolení Shellu těžit v Arktidě a stal se v tomto směru opravdu pokrokovým prezidentem. Shell ignoroval varování předních světových vědeckých kapacit, stejně jako hlasy milionů lidí po celém světě, kteří neustále opakují, že tání Arktidy je varováním a nikoliv příležitostí k dalšímu drancování přírody.”

Shellem najatý ledoborec Fennica byl kotven v Portlandu kvůli opravám metrové trhliny v trupu, kterou utpěl při odjezdu z aljašského města Dutch Harbor. Nyní se na tento ledoborec čeká, protože Obamova administativa vydala v minulém týdnu rozhodnutí, že zařízení na utěsnění vrtu, které je na jeho palubě, musí být provozuschopné a na místě provádění vrtu.

V květnu Obamova administrativa povolila plán Shellu na těžbu v Čukotském moři. Od té doby proběhlo několik rutinních kontrol a obě plošiny Shellu, Polar Pionner i Noble Discoverer, propadly. “Greenpeace klade bezpečnost nadevše ostatní a slanění z mostu je procházka v růžovém sadu oproti riziku, kterému bude lidstvo čelit, pokud nezmění svůj postoj ke globální změně klimatu,” řekla Annie Leonard.

Šestadvacítka odvážných lezců je součástí celosvětového hnutí, jehož účelem je udžet aktivity Shellu mimo Arktické oblasti. Shell čelil odporu lidí žijících na celém severozápadním pobřeží až po Aljašku. V červnu aktivisté v kajacích vytvořili blokádu okolo plošiny Shellu Polar Pioneer při odjezdu ze Seattlu.

Greenpeace ještě jednou vyzývá prezidenta Obamu a ministerstvo vnitra Spojených Států, aby anulovali povolení Shellu k těžbě v Arktidě.