Lidé mají jasno: Ochránci nejsou piráti

Novinka - 9 října, 2013
Tisíce Čechů se připojují k dopisu pro velvyslance Ruské federace. Požadují jediné – osvobození třiceti ochránců Arktidy. Ti jsou, včetně dvou nezávislých novinářů ve vazbě už dva týdny. Ve čtvrtek byli obviněni z pirátství, za které jim hrozí až patnáct let vězení.

Stovky lidí přilákala loď Greenpeace, Arktická Ambasáda, která kotvila na Rašínově nábřeží v Praze. Celý den tu podepisovali petici a posílali fotovzkazy přímo vězněným ochráncům Arktidy. Přidali se tak k desetitisícům lidí na celém světě -  sobota pátého října totiž patřila „Arktické třicítce“ - 10 000 lidí na 220 akcích ve 48 zemích světa vyjádřilo solidaritu.

Arktická ambasáda na náplavce

Vězněné lidi podporují I světové celebrity, mezi nimi Jude Law či Vivien Westwood. V Praze nás osobně nás přišli podpořit Klára Issová a Petr Vacek.

„Lidé o případu zatčených ochránců Arktidy věděli, zajímalo je, co je nového. Byla tu výborná atmosféra, všichni vyjadřovali velkou podporu,“ pochvalovali si dobrovolníci, kteří na stánku pracovali.

Arktická ambasáda na náplavce

„Přišla jsem i s dětmi, o tom, co se v Rusku děje a proč jsou ti lidé zavření, si povídáme,“ svěřila se mladá maminka z Prahy. „Není mi lhostejné, v jakém prostředí budou moje děti jednou vyrůstat,“ dodala žena a vysvětlovala dětem, proč jsou lidé ve vězení zavření.

Třicet členů posádky lodi Arctic Sunrise se do ruského vězení dostalo po nenásilném protestu na ropné plošině Gazprom. Druhý den po protestu se ozbrojená pobřežní stráž slanila z helikoptéry na loď a zajala posádku. Arctic Sunrise byla odvlečena do přístavu Murmansk a minulý týden si všichni ochránci Arktidy, včetně dvou novinářů, vyslechli obvinění z pirátství.

To i mezinárodní právní experti a humanitární organizace považují za absurdní. K tvrzení, že Greenpeace nejsou piráti, se přidal i sám ruský prezident Putin.

Zatímco je „Arktická třicítka“ v ruské vazbě, lidé po celém světě nepřestávají za jejich propuštění protestovat.

PŘIDEJTE SE I VY, PIŠTE NA RUSKÉ VELVYSLANECTVÍ A POŽADUJTE PROPUŠTĚNÍ VŠECH OBVINĚNÝCH ČLENŮ POSÁDKY ARCTIC SUNRISE...