Lidé vs. ropa 2:0

Novinka - 31 července, 2015
Dobrá zpráva pro turisty: OMV nebude těžit ropu u chorvatského pobřeží

Záhřeb/Vídeň - Rakouská společnost OMV a americký ropný gigant Marathon Oil se rozhodly upustit od plánů na těžbu ropy v Jaderském moři. Podle chorvatských medií bylo rozhodnutí způsobeno nevyřešenými spory o území s Černou Horou. Společnost oficiálně oznámila, že situace není příznivá dlouhodobým investicím. Dále dodává, že vzhledem k nízským cenám ropy na světových trzích musí přehodnotit své investiční záměry. Toto oznámení následovalo po dlouhodobé kampani Greenpeace, ve které organizace vyzývala ke zrušení plánů na těžbu ropy v Jaderském moři.

“Toto rozhodnutí společnosti OMV je důležitým krokem v ochraně Jaderského moře,” vysvětluje mluvčí Greenpeace Lukas Meus. “Ale oficiálními důvody pro toto rozhodnutí měly být rizika pro turismus a citlivý ekosystém Jaderského moře”, dodává Meus. Více než polovina Chorvatů nesouhlasí s plány na těžbu u pobřeží. V Rakousku, kde OMV sídlí, vyzvalo firmu více než 21 tisíc lidí, aby přestala plánovat těžbu v Jaderském moři.

Začátkem letošního roku získala společnost OMV licence na těžbu v sedmi oblastech společně s americkým ropným gigantem Marathon Oil. Všech sedm licencí nyní těžaři vrátili vládě. “I další těžební společnosti by ale rády využily zásob v Jaderském moři. Je na chorvatské vládě, aby vyslechla přání svých obyvatel a naždy zastavila nebezpečné plány těžby ropy,” říká Meus.Pokud dáváte přednost čistým plážím před ropnými skvrnami, podpořte kampaň #Solarnia a #SOSzaJadran. Vaše podpisy odneseme na chorvatskou ambasádu.