Lidé vs ropa

Novinka - 15 června, 2015
Přidejte se k boji proti špinavé ropě z Arktidy! Indiánští bojovníci už v tom jedou s námi.

V každé generaci se rodí šampioni. Mluvčí míst a lidí, kteří nemohou vyjádřit svůj hlas; obránci těch, kteří se nedokážou chránit sami. Tito zástupci a obránci slabších nyní sledují, jak destruktivní flotila firmy Shell míří na sever podél západního pobřeží Kanady… Jsou připraveni a čekají…

Nejprve se však vraťme zpět na začátek příběhu.  

V květnu se začal budovat a prohlubovat krásný vztah mezi Greenpeace a komunitami původních obyvatel. S místními nás pojil společný boj proti potrubím, tankerům a drancování Arktidy. Poznali jsme Candace, Michaela, Roberta, Audrey, Victora a Taylora — ochránce původních obyvatel, muzikanty, řečníky a bojovníky za práva místních lidí.

Když se dozvěděli, že je na scéně nový padouch, podobně jako Avengers se rychle spojili, aby čelili nejnovější hrozbě. Zdá se, že Shell plánuje těžit v Arktidě již na státní svátek Canada Day (1. července), ale do té doby mu ještě hodně lidí ukáže, co si o něm myslí…  

Doprovázeni posádkou lodi Esperanza tvořenou našimi nebojácnými dobrovolníky a zaměstnanci, stali se tito ochránci přírody první domorodou delegací, která se kdy s Greenpeace plavila. Na cestě do Haida Gwaii na misi solidarity sdíleli své příběhy a představili lidem své důvody, proč bychom měli říci hlasité NE ropě z Arktidy. 

Kde je Haida Gwaii? Těší nás, že se ptáte. Je to souostroví na severním pobřeží Britské Kolumbie v Kanadě. Překrásná krajina plná listnatého lesa, který je stále zelený, pláží a zátok, je prastarým domovem lidí kmene Haida. Jejich půdu a vodu ale ohrožují ropná potrubí, proti kterým místní aktivně bojují. Haida Gwaii je stejně daleko od pobřeží Aljašky jako od Kanady, je to centrum aktivismu proti potrubím a tankerům, ostrov pokrytý politickými znameními odmítajícími ropu.

Byli jsme lidmi Haida přijati při tradičním vítacím ceremoniálu, pohostili jsme místní lidi obědem na palubě a poté jsme se dali do práce – uspořádali jsme workshopy na tvorbu bannerů, vyprávěli jsme příběhy plné odvahy a neústupnosti a hledali cesty, jak budovat hnutí odporu v době, kdy se těžba ropy extrémně rozvíjí od Arktidy po Seattle a ještě dál na jih.

Jako správný záporák, poslal Shell kupředu prvního ze svých oblíbenců: The Arctic Challenger – plošinu, která má za úkol vypořádávat se s úniky ropy jejím pálením přímo u zdroje. Vedoucí klimatické a energetické kampaně v GP Kanada Keith Stewart poukázal na to, že toto řešení je podobně účinné jako oheň chrlící kytara ovládaná padouchy ve filmu Mad Max.

Naši podporovatelé tomuto plánu řekli jasné NE!  #sHellNo!

“Kajaktivisté” zablokovali flotilu firmy Shell. Vlna stovek a stovek nekonfliktních protestujících obklopila plošinu na loďkách, aby jí znepříjemnila cestu a pomohla vydat svědectví o průjezdu tohoto monstra kolem jedné z nejkrásnějších scenérií na světě.

Když plošina The Arctic Challenger vyrazila jako předvoj na sever a míjela Hadai Gwaii, čekali na ní už místní lidé. Lidé nám pomáhali sledovat cestu Shellu, zatímco náčelník kmene Secheltů Calvin Craigan učinil veřejné prohlášení, v němž společnost Shell za její aktivity odsuzoval.

Síla lidského odporu bude udržovat Shell v nejistotě. Protože jedinými, kdo dokáže přesvědčit vlády, aby zastavily Shell a jiné společnosti těžící v Arktidě, jsou hlasy lidí. Nyní potřebujeme sjednotit lidi v Kanadě, USA i po celém světě, aby se postavili proti ropě těžené v panenské přírodě za extrémně nebezpečných podmínek.

Víme, že Arctic Challenger byl pouze první z mnoha zločinných vrtných flotil Shellu, které teprve přijdou na řadu a poplují touto oblastí. Nezapomněli jsme na ně. Právě v těchto chvílích se pokouší odplout ze Seattlu plošina The Polar Pioneer. Zkoušela se vytratit pod pláštěm noci, ale kajaktivisté byli připraveni a znemožnili jí se vypařit po anglicku.

Zůstaňte na příjmu!

Jessica Wilson
Vedoucí arktické kampaně
Greenpeace Kanada