Lodní provoz vadí, říkají nejen kosatky a delfíni

Novinka - 9 února, 2016
O nízkofrekvenčních zvucích je známo, že ruší komunikaci kytovců. Podle nejnovějších zjištění ale stejně vadí i ty vysokofrekvenční, které kosatkám znemožňují komunikaci a vyhledávání potravy.

Hluk vyzařující z projíždějících lodí vadí kosatkám a delfínům mnohem více, než se dosud předpokládalo.

Podle amerických vědců silně narušuje jejich komunikaci a echolokaci. Silně rezonuje také na frekvenci 20 000 Hz, na které jsou kosatky vůbec nejcitlivější.

Odborníky překvapilo, že delfíni a sviňuchy, kteří používají vyšší frekvence, trpí kvůli projíždějícím lodím podobnými problémy.

Kosatky přestávají slyšet

Vědci dodávají, že hluk může ohrozit také populace kytovců, kteří žijí poblíž lodních tras. Například jde o skupinu 84 kosatek, které vědci pozorují u západního pobřeží USA.

9. února 2016 Kosatka

Kosatky jsou životně závislé na echolokaci. Lodní provoz jim tuto schopnost narušuje.

"Kořisti kosatek, tedy lososů, stále ubývá. Naslouchat jejich zvukovým projevům je vůbec tím nejobtížnějším, co kosatky dovedou. Vnímat lososy v hlučném prostředí je ještě složitějším úkolem," míní vedoucí výzkumu Scott Veirs.

Dva roky naslouchali přes mikrofony

Jeho kolegové pro výzkum využili série podvodních mikrofonů, kterými po dobu dvou let pozorovali 1600 lodí proplouvajících okolím státu Washington (Haro Strait).

Zjistili přitom, že průměrná hlučnost lodí byla pod vodou rovna 173 decibelům, což je ekvivalent 111 decibelům šířených vzduchem - rámus rockového koncertu.

9. února 2016 Delfín

Zvuky kvůli lidské činnosti, které zaneřádily moře a oceány, poškozují život také delfínům.

Kosatky, které se pohybují spíše dále od lodí a nejsou tak hlukem motorů zasaženy přímo, mohou být podle vědců ovlivněny zvuky přibližně o poloviční intenzitě. Ta by se dala přirovnat ke spuštěnému vysavači.

"Je přitom jednoduché snížit hluk v mořích a oceánech z projíždějících lodí. Stačí zpomalit jejich provoz. Pokud pojedou pomaleji o šest uzlů, jejich hlučnost se sníží na polovinu," dodal Veirs.

Zabiják PCB

Pokud kosatky neuloví díky hlučnému prostředí dostatek potravy, pak si pro další energii sáhnou do tukových zásob.

A to je podle vědců velmi nebezpečné - tuk totiž v drtivé většině případů obsahuje toxické látky vyrobené člověkem, například PCB.

Vědci se v současnosti snaží zjistit, zda právě PCB nestojí za úmrtím pěti velryb, které byly nedávno objeveny na britském pobřeží.

Odborníci se obávají dalšího snižování počtu velryb černých, které žijí v severním Atlantiku. Zástupců tohoto kriticky ohroženého druhu už zbývá ve volné přírodě jen 500 kusů.

Autor: adr