Ministerstvo nehodlá chránit novorozence a batolata před zbytečným rizikem z bisfenolu A

Novinka - 21 června, 2010
21. 6.2010 – Vědeckých důkazů o škodlivosti bisfenolu A (BPA), který se mimo jiné vyskytuje v kojeneckých lahvích, stále přibývá. Greenpeace se proto setkalo s představiteli Ministerstva zdravotnictví ČR, hlavním hygienikem Michaelem Vítem a ředitelkou Státního zdravotního ústavu Jitkou Sosnovcovou. Důležitým bodem jednání byla i výzva k zákazu bisfenolu A v kojeneckých láhvích, kterou Greenpeace zaslalo ministerstvu letos v dubnu. Z páteční schůzky však bohužel vyplývá, že ministerstvo žádné kroky k regulaci této nebezpečné látky nechystá.

Greenpeace požaduje neprodlený zákaz Bisfenolu A v kojeneckých lahvích.

Bisfenol A zakázala v kojeneckých láhvích a dalších produktech pro děti jako první Kanada, následovalo ji zatím šest států USA, Dánsko, Francie a o zákazu hovoří i další země. Svůj postoj k bisfenolu A přehodnotila i americká vládní agentura FDA (Správa potravin a léčiv). Minulý týden vyzvala k zákazu BPA na základě principu předběžné opatrnosti německá Spolková agentura ochrany přírody.

Hlavní hygienik ČR Michael Vít je však opačného názoru: v případě BPA užití principu předběžné opatrnosti odmítá a považuje za správné bisfenol A nadále používat v souladu se stanovenými expozičními prahy (hranice množství látky, kterému může být člověk vystaven, aniž by na něj měla mít škodlivý vliv).

„Právě u látek narušujících funkci hormonů, mezi které patří i BPA, se jasně ukázalo, jak riskantní je využívat metodu „kontrolovaní rizik“, tedy stanovení expozičních prahů. Nejenže stejné množství látky působí odlišně na různé organismy – odlišně na děti, na ženy či muže a jinak na zvířata, ale právě u bisfenolu A bylo prokázáno, že má škodlivé účinky i v daleko nižších dávkách, než je hladina, kterou toxikologové považují za bezpečnou,“ poznamenal k výsledku schůzky s ministerstvem Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR. „Navíc ve výrobcích je obvykle mix škodlivých látek, jejichž působení se může zesilovat, čímž dochází k tzv. koktejlovému efektu, který stanovené normy ignorují.“   

Další postup ministerstva se prý bude odvíjet od výsledků hodnocení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA).  Greenpeace věří, že připravované hodnocení rizik EFSA bude provedeno kvalitněji a komplexněji, než odborníky velmi kritizované stanovisko z roku 2006, podle kterého se řídí platná legislativa.

„Zejména u výrobků pro děti by měla být prokázána jejich nezávadnost,a nikoli závadnost. Ministerstvo by mělo prosazovat ochranu spotřebitele, nikoli výrobců bisfenolu A. Nemá smysl vystavovat novorozence a batolata zbytečným rizikům. Proto trváme na zákazu bisfenolu A v kojeneckých lahvích až do doby, než bude prokázána jeho nezávadnost, a nikoli opačně,“ komentovala postoj ministerstva Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR. „Protože jak hlavní hygienik, tak ředitelka zdravotního ústavu, dle svých vlastních slov nedisponují dostatkem vědeckých důkazů pro regulaci BPA, předá jim Greenpeace  v nejbližší době aktuální vědecké studie prokazující škodlivost BPA i v nízkých dávkách.“

Speciální stránky o BPA a dalších endokrinních disruptorech

Podrobné informace o kampani Greenpeace, endokrinních disruptorech, Bisfenolu A, zdravotních rizicích a možných řešeních. Legislativa, prameny, studie ke stažení. A mnohem víc... Navštivte stránky www.hazardshormony.cz.

Podpořte Greenpeace

Pro zachování nezávislosti v našich postojích a činech nepřijímáme žádné finanční dary od států, politických stran, firem a ani od nadací, které jsou s nimi spojeny. Proto je práce Greenpeace možná jen díky lidem, jako jste Vy. O možnostech podpory Greenpeace ČR se dozvíte zde.

Témata