Mapa indonéských požárů: Kde hořelo a kde hoří?

Novinka - 16 března, 2016
Na základě vlastního vyšetřování jsme zmapovali území jednoho z nejzranitelnějších biotopů na zemi - Bornea, ve kterém probíhá těžba a jsou zakládány plantáže.

Nová interaktivní mapa byla zveřejněna jen krátce poté, co indonéská provincie Riau musela připustit, že se do oblasti opět vracejí požáry.

Indonéské požáry, které jsou úzce spojeny s odlesňováním, mají za následek dosud vůbec největší environmentální katastrofu tohoto století.

Mapa poskytuje přehled o pronájmech půdy, kterou spravují dřevařské a těžební společnosti, stejně jako výrobci papíru či producenti zemědělských komodit (typicky palmového oleje).

:. Borneo: zbývající pralesy (zeleně), území pronajatá k produkci palmy olejné (modře), těžba uhlí (fialová), požáry pralesů v uplynulých 12 měsících (oranžově)

Zobrazuje také území primárních a sekundárních pralesů, lokalit obývaných orangutany a tygry, rašelinišť a oblastí, ve kterých hrozí odlesňování.

Přehled vznikl ve spolupráci s organizací Global Forest Watch, která nabízí i denní přehled o všech aktivních požárech v daném území. A to díky informacím ze sond NASA.

16. března 2016 Východní část Bornea

Východní část Bornea: lokality s výkytem orangutanů (žlutě vyznačené oblasti) a letošní požáry pralesů (oranžové tečky)

Mapový přehled se neustále vyvíjí a bude doplňován o přesnější informace, které by měli dodávat nájemci spracující daná indonéská území. Zdejší parlament by měl také poskytnout další data o nájemcích indonéského území v rámci iniciativy OneMap.

Koncem loňského roku se environmentální nevládní organizace včetně Greenpeace setkaly s indonéským prezidentem Joko Widodo, aby společně projednali řešení krize požárů pralesů a rašelinišť.

16. března 2016 Loňské požáry na Borneu

Loňské požáry na Borneu bývají označovány za dosud největší environmentální katastrofu tohoto století.

Podařilo se dosáhnout toho, že vláda již nebude udělovat žádná nová povolení na průmyslové využívání rašelinišť.

Podle zjištění nezávislých organizací včetně Greenpeace jsou za loňské katastrofické požáry odpovědné hlavně společnosti produkující palmový olej a celulózu, jejichž desítky let trvající ničení pralesů a rašelinišť významně poškodilo přírodní rovnováhu.

Odhaduje se, že země za posledních deset let přišla o zhruba 9 miliard dolarů vinou nelegálních lesních operací.

Autor: adr