Mezinárodní soudní dvůr OSN v Haagu potvrdil konec "vědeckému lovu" velryb

Novinka - 31 března, 2014
Mezinárodní soudní dvůr OSN v Haagu potvrdil to, na co Greenpeace poukazuje již řadu let. Japonský lov velryb pro vědecké účely je ve skutečnosti obyčejným komerčním lovem, na který je od sezóny 85/86 uvaleno mezinárodní moratorium.

Lov velrybJe to jen prostředek, jak Japonsko moratorium obchází.  Obě strany konfliktu - Austrálie jako žalobce a Japonsko jako strana žalovaná - dopředu vyhlásily, že budou rozsudek respektovat. Znamená to, že Japonsko bude muset se svým "vědeckým lovem", kterému padlo za oběť okolo 10 000 velryb, skoncovat.

Je to skvělá zpráva a potvrzení našeho názoru, že harpuny a velrybáři patří jen do historických románů. Velryby však nemají vyhráno definitivně. Kromě lovu samotného je ohrožuje řada dalších problémů: změny klimatu, kvůli kterým nemají dostatek potravy (krilu), nešetrné rybolovné metody - ročně jich 300 000 zahyne zbytečně v sítích jako nechtěné úlovky, plastové odpadky, podmořský hluk nebo znečištění nebezpečnými látkami. Obsah nebezpečných látek je ve velrybím tuku často tak vysoký, že ho lze označit za nebezpečný odpad.

Málokdo si to uvědomuje, ale i my tady v ČR můžeme chránit velryby - například podporou efektivní klimatické politiky nebo při nákupu ryb a mořských plodů vybírat ty produkty, které nebyly uloveny destruktivní metodou, při které hynou i další živočichové, včetně kytovců.

Přidejte se i Vy - staňte se obránci oceánů...

Lov velryb