Hráze povolily. Miliony kubíků odpadu změnily oblast v mrtvou pustinu

Novinka - 23 listopadu, 2015
Počátkem listopadu se v Brazílii odehrála jedna z nejhorších ekologických katastrof. Hráze dvou přehrad zadržujících odpad vzniklý těžbou nerostných surovin se protrhly.

Toxické bahno již dosáhlo pobřeží Atlantiku. Podle pozorovatelů se na místě nachází množství mrtvých ryb a dalších živočichů.

Podle serveru The Guardian jejich těla sbírají najatí lokální rybáři.

Před bahnem neměli šanci utéci

Objem bahna, který se 5. listopadu provalil z neudržovaných nádrží, činil přibližně 25 000 olympijských bazénů. Odpad byl kontaminován arsénem, olovem, chromem a celou řadou dalších těžkých kovů.

Velmi toxická směs rychle zavalila nedalekou těžařskou komunitu zvanou Mariana v oblasti Minas Gerais.

Zahynulo nejméně sedmnáct osob. Stovky dalších zaplavila obří vlna bahna.

:. Toxické bahno po sobě zanechalo hotovou spoušť. 

Ekosystém řeky je zničen

Odpad, který se uvolnil po zhroucení přehradních zdí, se dostal do Rio Doce - hlavní řeky protékající jihovýchodní částí Brazílie.

Od 5. listopadu tak jedovaté bahno postupuje říčním korytem a kontaminuje pitnou vodu. Tu používaly stovky tisíc lidí.

Ekologická katastrofa si svou krvavou daň nevybírá jen na životech a zdraví bezpočtu lidí - mění také oblast dříve bohatou na rostlinstvo a zvířenu v mrtvou krajinu.

Podle ekologů se záplava toxického bahna rozprostře do vzdálenosti několika stovek kilometrů. Kromě kontaminace části atlantického pobřeží se ekologové obávají také poničení ekosystému v chráněném Abrolhos National Marine Park.

Viník katastrofy odmítá nahradit celou škodu

Za katastrofu je zodpovědná společnost Samarco (vlastněná firmami BHP Billiton a Vale), která již na náhradu škody přislíbila částku ve výši 261 milionů dolarů. To je však podle ekologů silně podhodnocené.

V oblasti Minas Gerais se nachází na 700 nádrží naplněných toxickým odpadem. Jejich bezpečnost však monitorují pouze čtyři zaměstnanci.

Tým Greenpeace nyní monitoruje rozsah a dopad celé katastrofy.

Témata