Mokřady mizí z krajiny. Mají přitom zásadní vliv na ekosystém

Novinka - 2 února, 2016
V Indonésii je krajina vysušována jako na běžícím pásu. Nebýt však takzvané Ramsarské úmluvy s celosvětovou platností, přicházeli bychom o vzácné mokřady i ve střední Evropě.

Mokřady mají značný vliv na život v krajině. Zadržují vodu, snižují riziko povodní, jsou centry živočišné rozmanitosti, ale také pomáhají vodu čistit.

Význam mají i z hlediska turistického či hospodářského.

Přesto však z krajiny mizí a jejich plocha se rok od roku zmenšuje.

Právě dnes 2. února si proto připomínáme Světový den mokřadů a ujednání celosvětové úmluvy o jejich ochraně - Ramsarské smlouvy.

Aktivisté se v Indonésii snaží zabránit dalším škodám způsobeným vysušováním krajiny:

MOKŘADY MAJÍ SVÁTEK. LONI JSME JE POMÁHALI REVITALIZOVAT V INDONÉSIISituace v Indonésii stále není ideální. Připomeňme si, jak zde ekologové i místní obyvatelé pomáhali zavodňovat pralesy a rašeliniště.

Zveřejnil(a) Greenpeace Česká republika dne 2. únor 2016

 

Odhaduje se přitom, že během 20. století nenávratně zmizelo více než 64 % mokřadů světa.

I česká krajina se vody v posledním století zbavovala: trubkovou drenáží je odvodněna nejméně čtvrtina zemědělské půdy, z 1300 tisíc hektarů mokřadů, které byly evidovány v 50. letech, jich zbývá jen 350 tisíc hektarů.

"Celková délka toků (76 000 km) byla zkrácena o třetinu. Krajina vysychá, voda rychleji odtéká a zvyšuje se riziko povodní," uvádějí experti z Agentury pro ochranu přírody a krajiny (AOPK ČR).

2. února 2016 Mokřady

Životodárné mokřady patří mezi zdroje široké živočišné rozmanitosti.

 

„Čtrnáct mokřadů z České republiky je ve vybrané společnosti jedinečných přírodních klenotů, jakými jsou třeba jezero Titicaca, mokřady Amazonie, atlantské pobřeží Ohňové země či delta Dunaje. Jejich zápis na tento seznam je nejen oceněním jedinečných kvalit, ale i závazkem – měli bychom o toto jedinečné území také dobře pečovat,“ dodal František Pelc, ředitel AOPK ČR.

Do seznamu mokřadů mezinárodního významu v současné době spadá 2186 mokřadů celého světa o celkové rozloze 208,5 milionu hektarů. 

Autor: adr

Témata