Naděje pro lidi z obcí ohrožených těžbou roste

Novinka - 11 července, 2012
Poslanecká sněmovna včera večer v prvním čtení projednala návrh, který z horního zákona vypouští paragrafy umožňující vyvlastnění lidí žijících v předpolí uhelných či jiných dolů. Zrušení vyvlastňovacích paragrafů by prakticky znemožnilo bourání obcí ohrožených rozšiřováním uhelných dolů, tedy zejména Horního Jiřetína a Černic na Litvínovsku a části Karviné na Ostravsku. Greenpeace rozhodnutí sněmovny vítá a doufá, že stejně hladce proběhne i druhé a třetí čtení. Zároveň apeluje na sociální demokraty a komunisty, aby přestali zrušení vyvlastňovacích paragrafů účelově blokovat.

„Po včerejšku je naděje pro lidi z obcí ohrožených těžbou podstatně větší – pro vládní návrh totiž nečekaně disciplinovaně hlasovali všichni koaliční poslanci, takže pravděpodobnost jeho konečné přijetí odhadujeme jako velmi vysokou. Naopak jsme velmi zklamáni přístupem opozičních poslankyň a poslanců, kteří až na světlé výjimky podpořili návrh na odložení projednávání novely,“ uvedl Jan Rovenský, vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace ČR.

Právě nekonečným odkládáním se přitom v minulé poslanecké sněmovně podařilo poslanci Urbanovi potopit progresivní novelu horního zákona navrženou Topolánkovou vládou. Nyní to poslanec Urban zjevně zkouší znovu – odložení projednávání zákona totiž navrhl i včera. Z přítomných opozičních poslanců odklad nepodpořili pouze: Kateřina Konečná (KSČM – hlasovala proti), Zuzka Rujbrová (KSČM – zdržela se) a Pavel Zemek (ĆSSD - zdržel se).

Je škoda, že se na levici nenašel téměř nikdo, kdo by našel odvahu se k jeho obstrukci nepřipojit. Na druhou stranu je skvělé, že na rozdíl od roku 2008 mu to tentokrát nevyšlo,“ doplnil Jan Rovenský.

Bez vyvlastňovacích paragrafů by prolomení platných limitů těžby uhlí v severních Čechách ztratilo jakýkoliv smysl – většina dotčených vlastníků totiž své nemovitosti uhlobaronům prodat odmítá. Uhlí za limity přitom jako stát prokazatelně nepotřebujeme, pro teplárny je ho dost i v rámci limitů nejméně na čtvrt století, což potvrzují i vyjádření zástupců Teplárenského sdružení. Navržená novela navíc eliminuje riziko korupce – do vztahů mezi těžařem a vlastníky by úřady vůbec nevstupovaly a odpadl by tedy důvod je uplácet.

Těžební společnosti nepochybně vynaloží veškeré prostředky, aby tomu zabránily – zejména pro Tykačův Czech Coal a Bakalovo OKD jde o zcela zásadní boj. Přijetí novely je však zakotveno v koaliční smlouvě a předpokládáme tedy, že poslanci vládních stran budou o věci rozhodovat v režimu tzv. závazného hlasování.