Nahlédněte za sprchový závěs a dozvíte se vše o špinavém tajemství P&G!

Novinka - 12 března, 2014
Procter & Gamble se hrdě hlásí k tomu, že téměř 5 miliard lidí na celém světě používá jejich produkty, mezi nimi také šampon proti lupům Head & Shoulders. Co ale není až tak krásně čisté je skutečnost, že P&G dělá z těchto lidí za jejich zády součást environmentálního skandálu.

Greenpeace dnes odhaluje výsledky více než ročního průzkumu, který ukazuje, že P&G využívá ve svých produktech palmový olej od firem, které jsou spojeny s rozsáhlým odlesňováním.

Mláďata orangutanů v záchranné stanici Orangutan Foundation International Pangkalan Bun, střední Kalimantan. Rozšiřování plantáží palmy olejné devastuje jejich přirozené prostředí.

Palmový olej je velmi častou složkou čisticích prostředků, šamponů, kosmetiky a dalšího spotřebního zboží, které firma vyrábí. To ale neznamená, že samotný palmový olej je problém, problém je palmový olej vznikající na základě devastace pralesů. 

A jak to ovlivňuje Vás? Pokaždé, když sáhnete v obchodě po lahvičce šamponu Head & Shoulders, P&G z Vás dělá spoluzodpovědné za tuto zbytečnou destrukci. 

Vyšetřovací tým Greenpeace dokumentuje čerstvě vykácený prostor pro palmovou plantáž na základě povolení firmy PT Wana Catur Jaya Utama, dceřiné společnosti BW Plantation, která je dodavatelem palmového oleje pro Procter & Gamble. Střední Kalimantan.

 

Důkazy

Naše vyšetřování dokládá, že společnost P&G nakupuje palmový olej od několika společností, které ho získávají z kontroverzních plantáží. 

Greenpeace zjistilo, že při zakládání plantáží, které lze spojit s dodavatelským řetězcem P&G, dochází k ničení přirozeného prostředí orangutanů. Území s palmami olejnými, které patří společnosti BW Plantation Group (společnosti, která je navázána na dodavatelský řetězec P&G), je zároveň spojeno i s úmrtími a pohřbíváním orangutanů poblíž národního parku Tanjung Puting. V dalších případech zdokumentovalo Greenpeace postupující kácení pralesů, ke kterému docházelo na základě povolení dvou výrobců, o kterých se ví, že dodávají palmový olej přímo P&G.  

Zbývající kláda z nedávného kácení přirozeného prostředí orangutanů v Mantangai v centrální oblasti Kalimantanu na základě povolení firmy PT Wana Catur Java Utama. Tato firma je dceřinou společností firmy BW Plantation.

 

Naše analýzy dodavatelské politiky společnosti P&G rovněž zjistily, že palmový olej v jejím dodavatelském řetězci může pocházet od společností spojených s lesními požáry a ničením přirozeného prostředí, což žene do záhuby i tygry sumaterské. 

Společnosti bez silné politiky, která by odstranila z jejich produktů palmový olej spojený s kácením pralesů, jsou ve vysoce riskantních oblastech, jako je například provincie Riau na Sumatře, vystaveny nelegálním praktikám. Klasickým příkladem je povolení firmy PT Rokan Adi Raya, které se vztahuje i na přirozené prostředí tygrů a lesní rašeliniště. V průběhu prvního roku došlo k rozsáhlému kácení a nekontrolovatelným lesním požárům. V červnu 2013 bylo v této oblasti zaznamenáno 150 ohnisek požárů. Mnoho dodavatelů palmového oleje pro P&G zasílá olej z Dumai, což je hlavní přístav v provincii Riau.  

Kouř z doutnajících ohňů zastírá rypadlo, které hloubí odvodňovací kanál v rašeliništích na plantážích společnosti PT Rokan Adiraya Plantation poblíž vesnice Sontang v Rokan Hulu.

Co můžeme udělat my?

Je na čase, abychom změnily smýšlení P&G.

Několik společností je již nyní na dobré cestě odstranit devastaci pralesů ze svého dodavatelského řetězce. Patří mezi ně například výrobce cereálií, Kellogg's, stejně jako L'Oréal, Unilever, Ferrero a Nestlé. Největší světový obchodník s palmovým olejem, Wilmar International, se taktéž zavázal k politice nulového odlesňování, která vede k produkci trvale udržitelného palmového oleje. Stejného cíle se snaží dosáhnout rovněž skupina producentů z Palm Oil Innovation Group.

Posledních osm měsíců jsme opakovaně upozorňovali společnost P&G na fakt, že své spotřebitele staví do role ničitelů pralesů. Namísto toho, aby urychleně přijali opatření, však své jednání barví na zeleno a snaží se navenek působit jako ekologicky zodpovědná firma. Je na čase, aby se i Head & Shoulders zavázal k 100% ochraně pralesů a přestal přenášet zodpovědnost za vymírání tygrů sumaterských na své zákazníky.

Osamocený strom z deštného pralesa zůstává stát v nedávno osazené plantáži palmy olejné, někdejším místě výskytu orangutanů, vykácené na základě koncese firmy PT Karya Makmur Abadi Estate II. PT KMA II je dceřinou společností skupiny Malaysian Kuala Lumpar Kepong Berhad (KLK).

 

Neexistuje žádná omluva pro nečinnost!

Již více než 200,000 lidí se připojilo k hnutí požadujícímu produkty přátelské k pralesům. Nyní je na čase, abyste i Vy vzkázali firmě P&G, aby očistila své jednání a stala se Strážcem pralesů!

Klikněte zde a přečtěte si vše o špinavém tajemství Procter & Gamble. 

Bustar Maitar – vedoucí indonéské pralesní kampaně v Greenpeace International