Napsal nám Shell: Milé Greenpeace, víme, kde bydlíte…

Novinka - 24 května, 2012
Důležitě vyhlížející dopis od právního oddělení společnosti Shell dorazil v těchto dnech do všech kanceláří Greenpeace a dokonce i do jeho vědeckého oddělení a laboratoří.

Medvěd čte dopis Shell

Shell se nám evidentně snaží něco sdělit... (celý dopis české kanceláři v PDF)

Přibližně toto: Víme, kde bydlíte, víme, kde spíte, a přísaháme na vše svaté, že vaše matky zapláčou, až zjistí, co na vás chystáme…

Jistě, parafrázujeme. Nicméně Shell si chce být jistý tím, že každá kancelář Greenpeace na světě ví o soudním zákazu, který Shell prosadil proti Greenpeace USA. A že pokud by jakákoli kancelář Greenpeace pomyslela na to, že vyrazí na Aljašku a bude protestovat v blízkosti některé z jeho těžebních lodí, vytasí Shell právní zbraně toho největšího kalibru a namíří je přímo na Greenpeace.

Nemuseli se tolik namáhat. Greenpeace dobře ví o tom, že jeho obliba mezi velkými znečišťovateli není vysoká a dobře ví i o tomto novém soudním opatření. Je to jedno z nejtvrdších a nejrozsáhlejších právních opatření namířených proti Greenpeace. Je srovnatelné s tím, které si prosadila firma Cairn a jež zakazovalo šíření obrázků a nahrávek na sociálních sítích z akce před jejím sídlem.

Soudní příkaz zakazuje Greenpeace USA organizovat nenásilné protesty kdekoli v blízkosti plavidel Shellu ve Spojených státech. Proč? Shell to v dopise vysvětluje tak, že nechce, aby protesty ohrozily „jeho práva, zájmy a investice při těžbě ropy a plynu na pronajatém území USA.“

Velmi zajímavé je také prohlášení Shellu, že má obavy „z hrozby plynoucí z takových aktivit (protestů) … pro okolní životní prostředí.“ Evidentně naopak nemá obavy z hrozeb plynoucích z těžby ropy zastaralou technologií v jedné z nejcitlivějších a nejkřehčích oblastí na světě.

A tak zatímco právníci Shellu bojují proti svobodě projevu a právu na protest, lodě Shellu pokračují na cestě do Arktidy. Pokud si Shell prosadí svou, začnou už během několika měsíců měnit průzkumné vrty scenérii aljašských ledovců do podoby průmyslové pustiny.

Dobrá zpráva je, že Shell evidentně znervózněl na základě masívního tlaku veřejnosti, nezvykle drsná právní opatření jsou toho jasným dokladem.

Greenpeace se zastrašit nedá. V USA jsme podali proti soudnímu opatření odvolání a pokračujeme v mobilizaci veřejnosti. Neustoupíme a budeme stát proti záměru Shellu nenávratně poškodit Arktidu. Budeme bojovat, abychom Shell zastavili a Arktidu zachránili.

Připojte se i vy k téměř půl milionu lidí, kteří se snaží zastavit Shell!

Pošlete email Shellu

Zachraňme Arktidu