"Nebeské" jezero v ohrožení. Kvůli těžbě ropy

Novinka - 24 února, 2016
Osud ruského národního pokladu může být zpečetěn už tento měsíc. Do městečka Beloyarsky a jeho překrásné přírodní scenérie "Numto" se chystá s plnou silou vpadnout ropná společnost Surgutneftegas.

Surgutneftegas již těžební práce v lokalitě Beloyarsky zahájila. Nyní je chce rozšířit i do zdejších nejvzácnějších částí - do mokřadů, v nichž je průmyslová činnost zakázána.

Numto park byl založen v roce 1997 - měl chránit cenné přírodní sibiřské dědictví. Zároveň má velký význam pro domorodé obyvatele, kteří jej považují za posvátný.

Indigenous villagers near Numto Lake in Siberia. 9 Feb, 2016 © Greenpeace / Alexey Andronov

:. Domorodí obyvatelé žijí tradičním způsobem. Chov sobů je pro ně klíčový.

Lidé z komunit Nenet a Khanty se zde po generace věnují chovu sobů, rybolovu či sběru lesních plodů.

ZNIČÍ RUSKÁ ROPNÁ FIRMA UNIKÁTNÍ JEZERO?

ZNIČÍ RUSKÁ ROPNÁ FIRMA UNIKÁTNÍ JEZERO A MOKŘADY?Osud ruského národního pokladu může být zpečetěn už tento měsíc. Do městečka Beloyarsky a jeho překrásné přírodní scenérie "Numto" se chystá s plnou silou vpadnout ropná společnost Surgutneftegas: tinyurl.com/ohrozene-jezero. Přidejte se k nám, buďte informováni o dění a pomozte chránit svět: grnpc.org/pripojte-se.

Zveřejnil(a) Greenpeace Česká republika dne 24. únor 2016

Jezero Numto bylo svědkem jejich posvátných rituálů. V místní řeči je jeho název synonymem nebes, ve zdejší mytologii je ostatně přirovnáváno k obloze.

Ekologové se obávají, že těžební činnost firmy Surgutneftegas poškodí nejen život lokálních komunit, ale bude také zkázou pro zdejší přírodní dědictví.

24. února 2016 Místní obyvatelé

Mokřady v lokalitě Numto regulují hydrologický režim sedmi řek, které se vlévají do větší řeky Ob a do Arktického oceánu. Rovněž jsou přirozeným domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Místní obyvatelé věří, že bude jejich unikátní lokalita zachována i pro příští generace.

Mokřady v oblasti Numto jsou chráněny Ramsarskou úmluvou. Žije zde například ojedinělý druh jeřába (Leucogeranus leucogeranus).

Rusové se snaží rozšíření těžby ropy v oblasti Numto zabránit. V pouhých pěti dnech již lidé odeslali více než 27 000 dopisů zástupcům regionů a na Ministerstvo přírodních zdrojů a životního prostředí.

Vysvětlují v nich, proč by oblast neměla být ještě více narušována extrakcí ropy.

"Prosíme, sdílejte tento příběh. Doufáme, že hlasy nás všech budou lépe slyšet," říká Elena Sakirko za ruskou pobočku Greenpeace.

Autor: adr

Témata
Tags