Nechají se evropští politici nasměrovat do propasti závislosti?

Na summitu EU mají vlády příležitost převzít kontrolu nad směřováním evropské energetiky

Novinka - 27 června, 2014
Dnes v Bruselu jednají političtí lídři zemí EU o budoucnosti evropských energetických dodávek. Ohnou záda před mocnou energetickou lobby a nechají Evropu nadále závislou na špinavých a nespolehlivých dodavatelích? Nebo se rozhodnou pro větší energetické úspory a čistší a bezpečnější formy energie?

Summit EU o energeticeBěhem setkání nejmocnějších politiků Evropy v Bruselu dnes 35 aktivistů Greenpeace ze šesti zemí vyvěsilo tři obrovské transparenty, na nichž jsou komiksové obrázky vystihující současný stav jednání o energetické budoucnosti Evropy: evropští lídři řítící se k okraji propasti v luxusní limuzíně na kolech těch ekologicky nejškodlivějších energetických firem v Evropě. Aktivisté také hodlají předat předním evropským politikům dopis, který je vyzývá k vyproštění Evropy ze závislosti na škodlivých a nebezpečných palivech.

Současná rusko-ukrajinská krize ukazuje, jak moc závislá je Evropa na dodávkách paliva ze zahraničí. EU celkem zaplatila v roce 2012 241 miliard eur na energetických dovozech. Největší část této sumy platíme Rusku, přibližně třetinu všech dovozů plynu, třetinu ropy a také velkou část za dovozy uhlí. Ruští investoři také hrají svou roli v plánech na nové jaderné elektrárny. Nyní si Evropa pohrává s myšlenkou přesunout svou závislost na jiné dodavatele, např. ze Středního východu či Severní Ameriky. Jenže ani to rozhodně není dlouhodobé řešení.  

          
Summit EU o energetice

Evropa nezadržitelně míří ke zřícení se do propasti závislosti a naši politici jen sedí na zadním sedadle, místo aby strhli volant na správnou stranu. Ten zatím pevně drží velké energetické firmy, které hájí své vlastní zájmy: udržet Evropu závislou na ropě, plynu a uhlí. Přitom s obnovitelnými zdroji a energetickou účinností se může EU tohoto nebezpečí vyvarovat a zajistit dodávky čisté energie, které nejsou závislé na cizích zdrojích, jako je Rusko.

Největší evropské energetické firmy mají eminentní zájem udržet současnou situaci, protože jejich byznys model je čím dál ohroženější. Navzdory celosvětovému masivnímu rozvoji v oblasti obnovitelných zdrojů v uplynulých letech masivně investovaly do fosilní a jaderné energetiky a teď intenzivně lobbují proti ambiciózním státům EU, které prosazují přechod na čistý a soběstačný energetický systém. Současný návrh energetického plánu EU tak zatím nahrává do karet právě energetickým firmám. Zvýšení energetické účinnosti a rozvoj obnovitelných zdrojů na základě závazných cílů by totiž ohrozily jejich dominantní postavení na trhu. Jenže zároveň by znamenaly výrazné ekologické i ekonomické přínosy.

V případě náležitých politických rozhodnutí a správných investic by mohly obnovitelné zdroje zajistit většinu evropských dodávek elektřiny a velcí energetičtí giganti by byli vytlačeni ze hry. Většina obnovitelných zdrojů totiž může fungovat na bázi malého a středního podnikání a na výrobě energie by se tedy mohli podílet i mnohem menší hráči – družstva vlastnící větrné turbíny, obce či farmáři provozující bioplynové stanice a soukromé osoby se solárními panely na střechách domů. Část své spotřeby by si tak lidé mohli vyrábět přímo sami a byli by tak méně závislí na velkých energetických společnostech, jako je ČEZ. Zní to jako utopie? Nikoli! V Německu je polovina moderních obnovitelných zdrojů v rukou občanů, obcí nebo družstev, nikoli velkých investorů, jako u nás.

A právě proto udělají energetické firmy cokoli, jen aby nepřišly o své dominantní postavení na trhu. Počínaje dnešním summitem mohou evropští lídři opět převzít kontrolu nad směřováním evropské energetiky takovou cestou, z níž budou mít prospěch občané, životní prostředí i evropská ekonomika. Pomocí úspor a obnovitelných zdrojů je totiž možné pro Evropu zajistit nejen potřebnou energii, ale také vytvořit nová pracovní místa a ušetřit peníze do budoucna.