Nechte uhlí v zemi! Švédská ambasáda si poslechla zvuk rypadla

Tisková zpráva - 25 dubna, 2016
Aktivisté Greenpeace a iniciativy “Limity jsme my!” dnes společně protestovali před švédskou ambasádou v Praze proti prodeji uhelných dolů a elektráren v německé Lužici české firmě EPH. Ta se na jejich prodeji dohodla se švédskou státní firmou Vattenfall, ovšem transakci dosud neschválila švédská vláda. Aktivisté věří, že vláda prodej nakonec odmítne. Podobné protesty se v posledních dnech konaly nebo budou konat nejméně ve 13 evropských zemích - v Belgii, Bulharsku, Chorvatsku, České republice, Maďarsku, Německu, Itálii, Holandsku, Polsku, Rakousku, Rumunsku, Řecku a Slovinsku.

:.Protest před švédskou ambasádou (c) Greenpeace - Petr Zewlakk Vrabec

Účastníci akce na místě rozvinuli transparenty, které vyzvaly švédskou vládu, aby neprodávala hnědouhelnou divizi Vattenfallu uhlobaronům a raději nechala uhlí v zemi. S pomocí velkých reproduktorů pak přehrávali do oken velvyslanectví hlasité kvílení uhelného velkorypadla a varování v angličtině a švédštině, že s podobným zvukem by v případě rozšíření dolů museli místní lidé v Lužici žít další desítky let. Tisícům dalších by hrozilo vyvlastnění a nucené stěhování.

Velvyslankyně Annika Jagander se sešla se zástupci protestujících a pozvala ředitele české pobočky Greenpeace na návštěvu ambasády. Hovořili spolu asi půl hodiny, ambasadorka převzala oficiální dopis a slíbila, že se bude snažit, aby byly požadavky demonstrantů vyslyšeny.

:.Protest před švédskou ambasádou (c) Greenpeace - Petr Zewlakk Vrabec

„S paní ambasadorkou jsme probrali nejen environmentální aspekty transakce, ale i přínosnost tak velkého obchodu pro český demokratický systém. Koupě Vattenfallu totiž přispěje k rostoucímu oligarchismu v křehké demokracii, která v České republice je,“ řekl ředitel Greenpeace ČR David Murphy.

“Švédská vláda tvrdí, že ochrana klimatu je pro ni prioritou. Chránit klima prodejem uhelných dolů je ovšem asi stejně logické, jako bojovat proti otroctví prodejem otroků. Pokud umožníte, aby ve vašem špinavém byznysu pokračoval někdo jiný, nikomu nepomůžete - a navíc je to pozoruhodně pokrytecké,” uvedl vedoucí energetické kampaně Jan Rovenský.

“EPH by si s německými hnědouhelnými aktivy koupilo masivní odpor veřejnosti. V květnu přibližně dva a půl tisíce lidí z celé Evropy zablokuje během akce Ende Gelände důl, který chce EPH koupit v německé Lužici. Vážnost klimatické krize nás vede k přesvědčení, že je adekvátní, ba přímo nezbytné, zajít o krok dále – od protestů k občanské neposlušnosti,” dodala mluvčí občanské iniciativy “Limity jsme my” Petra Němcová, která organizuje autobusy na lužický klimatický tábor a s ním spojené protesty.


:.David Murphy hovoří po setkání s velvyslankyní. (c) Greenpeace - Petr Zewlakk Vrabec

EPH čelí ve Švédsku rostoucí kontroverzi ohledně etických a ekologických standardů firmy i některých jejich skandálů z minulosti, jako byly například obstrukce vyšetřování Evropské komise či současné policejní vyšetřování šéfa její německé uhelné divize Mibrag.

Greenpeace však již v minulosti upozornilo, že hlavním problémem není minulost firmy, ale její nejasné plány do budoucnosti. Zástupci EPH nikdy jasně neřekli, co v Lužici zamýšlejí provádět. Nikdy veřejně neodmítli plány na otevírání nových dolů či vyvlastňování a demolici domů tisíců místních lidí. Ve hře je přitom budoucnost nejméně deseti obcí ohrožených těžbou.

V lužických velkolomech, které chce EPH koupit, se každoročně vydoluje 60 miliónů tun hnědého uhlí, tedy 1,7krát více než ve všech povrchových dolech v ČR dohromady.