Nejdřív ji přizabili, teď obvinili z pirátství

Novinka - 4 srpna, 2015
Španělská aktivistka Greenpeace, kterou při svém zásahu vážně zranili mariňáci, čelí hrozbě, že ji stát odsoudí podle paragrafu o pirátství.

Madrid, 3. srpna, 2015 -- Minulý týden začal naši aktivistku vyslýchat Národní soud. Výslech se týkal jejího obvinění z pirátství a také její stížnosti na postup španělského námořnictva. Jeho příslušníci ji totiž 15. listopadu minulého roku zle zranili, když se účastnila pokojné demonstrace u ropné plošinu u pobřeží.

Podpořte snahu Španělů zastavit těžbu ropy u pobřeží

Ředitel pobočky Greenpeace ve Španělsku, Mario Rodríguez, řekl: "Tímto směšným obviněním zvolilo španělské námořnictvo eticky pochybnou taktiku, aby se nemuselo přiznat k tomu, že pokojnou aktivistku málem zabilo. Také to jasně ukazuje, jak je španělská vláda navázáná na ropnou společnost Repsolu."

K incidentu došlo během pokojného protestu Greenpeace proti výzkumným ropným vrtům, které nadnárodní společnost Repsol plánovala provést na moři nedaleko Kanárských ostrovů. Následně po pokojném protestu námořnictvo předložilo zprávu Národnímu soudu, který otevřel soudní vyšetřování. V dubnu 2015 zažádal státní zástupce obvinění aktivistky podle zákona o pirátství, konkrétně neuposlechnutí nebo odpor k příkazům námořnictva. Španělská pobočka Greenpeace a aktivistka se o vyšetřování dozvěděly až tento měsíc. Aktivistce nyní hrozí až tři roky ve vězení.

Obvinění bylo podáno 10 dní poté, co si Greenpeace Španělsko a aktivisté oficiálně stěžovali na námořnictvo taktéž u Národního soudu. Námořnictvu vytýkali hrubé porušení pravomocí, kvůli kterému se několik aktivistů zranilo a jejich čluny utrpěly škody. Obě stížnosti (jak od námořnictva, tak od Greenpeace) byly spojeny a jsou současně ve stádiu vyšetřování.

Video zde: