Největší světový producent palmového oleje Wilmar se zavázal k nulové deforestraci

Novinka - 10 ledna, 2014
Dobrá zpráva z Indonésie: Největší světový obchodník s palmovým olejem Wilmar International se na začátku prosince 2013 zavázal k politice nulového odlesňování.

Wilmar k tomuto kroku přistoupil po tlaku ze strany Greenpeace, neziskových organizací a spotřebitelů z celého světa. Tento fakt se může stát významným vítězstvím pro světové pralesy a lidi, kteří jsou na nich závislí.

Bustar Maitar, vedoucí indonéské pralesní kampaně v Greenpeace International, prohlásil:

Wilmar zareagoval na roky tlaku od Greenpeace, dalších neziskových organizací a narůstajícího hnutí spotřebitelů z celého světa, kteří požadovali čistý palmový olej a ukončení ničení pralesů. Závazek firmy Wilmar k nulovému odlesňování má v sobě potenciál na proměnu kontroverzního průmyslu vyrábějící palmový olej.“

Během posledních sedmi let Greenpeace opakovaně odhalovalo roli firmy Wilmar v ničení pralesů. Za příklad může sloužit těžba surového materiálu v národních parcích, ničení přirozeného prostředí tygrů či rozsáhlé požáry na Sumatře.

Greenpeace bude velmi pečlivě hlídat, jakým způsobem převede Wilmar svá slova v činy. Uvítáme okamžité ukončení všech obchodů mezi firmou Wilmar a společnostmi, které jsou zapletené do ničení lesů. Rukavice je teď hozena dalším obchodníkům s palmovým olejem, jako jsou Cargill, Musim Mas a Sime Darby,“ dodává Bustar.

Výroba palmového oleje je největší původce odlesňování v Indonésii. Každý rok jsou zde zničeny pralesy o ploše 620 000 ha. Více o problémech pralesů v Indonésii se dozvíte i na našich stránkách. Expanze produkce palmového oleje na Novou Guineu a do Afriky již začala ohrožovat místní lesy a zažehla konflikty mezi lokálními komunitami.

Firma Wilmar International zajišťuje více než třetinu celosvětového obchodu s palmovým olejem.

Indonéské pralesy jsou ale stále v ohrožení. Podívejte se na krátký film o tom, jak se prastaré lesy, domovy mnoha početných komunit a tisíců živočičných druhů, mění k nepoznání.

Co můžete udělat vy? Podpořte kampaň za záchranu pralesů tady