Nekálejte na změny klimatu, vzkázali politikům Greenpeace

Tisková zpráva - 5 června, 2017
Aktivisté Greenpeace dnes ráno protestovali před americkou ambasádou v Praze proti rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa vystoupit z Pařížské klimatické dohody. Pět lidí v maskách Trumpa se staženými kalhoty trůnilo na záchodových mísách, zatímco další roztáhli před velvyslanectvím anglický transparent “GIVE A SHIT ABOUT CLIMATE CHANGE” (česky Nekálejte na změny klimatu). Happeningem vyzvali nejen americké, ale hlavně české politiky, aby narozdíl od Trumpa nekáleli na světové klima.

Již během nedávného summitu G7 vyzvaly amerického prezidenta významné evropské státy spolu s Kanadou a Japonskem, aby si svoje rozhodnutí rozmyslel. Po čtvrtečním vystoupení ze zahrady Bílého domu se pak na Trumpa snesla vlna kritiky. Evropská unie ve společném prohlášení s Čínou potvrdily, že své závazky dodrží. Přidalo se k nim i Rusko a o něco později také Francie s Indií.

:. Protest před americkou ambasádou. (c) Greenpeace - Zbyšek Jakubowicz

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, řekl: “Poté, co prezident Trump oznámil svůj záměr vystoupit z klimatické dohody, schytal kritiku ze všech stran. Již dnes je jasné, že prakticky všichni, kromě Trumpa, budou dál pracovat na zmírnění změn klimatu, ať už si o nich americký prezident myslí cokoli. Taková silná reakce by konečně mohla přimět i české poslance, aby místo otálení a obstrukcí konečně schválili ratifikaci Pařížské klimatické dohody v Poslanecké sněmovně.”

Pařížská dohoda poskytuje rámec pro globální řešení klimatické změny a je napsána tak, aby ji nezničil odchod ani tak silného hráče, jako jsou USA. Po odstoupení USA z mezinárodní spolupráce na snižování emisí je však pro EU a Česko nyní nutnost omezit závislost na fosilních palivech ještě akutnější.

Trumpovo rozhodnutí nemusí mít nakonec velký dopad ani v USA. Samotné odstoupení od Pařížské klimatické dohody totiž začne platit až za 4 roky a vůbec neznamená, že USA přestanou snižovat emise skleníkových plynů. Již nyní se část amerických států, měst a institucí zavázala, že v úsilí zmírnit klimatické změny a finančně přispívat zemím, které jsou jimi ohrožené, budou pokračovat nezávisle na názoru svého prezidenta. Koalici uvědomělých vedou státy Kalifornie, Washington a New York, minimálně dalších sedm států zvažuje, že se k nim přidá. Dodržovat cíle klimatické dohody se také zavázalo už přes 80 starostů velkých amerických měst.

Navzdory Trumpovým tvrzením o záchraně pracovních míst bude průmysl postavený na fosilních palivech stále méně konkurenceschopný, a to i v USA. Uhelné elektrárny již nyní čelí místním protestům kvůli znečišťování životního prostředí, jež způsobují. S rostoucí dostupností obnovitelných zdrojů energie se navíc těžba a spalování uhlí prodražuje.