Neviňte tygry, ale kácení pralesů

Novinka - 6 listopadu, 2012
Tygr vyhnaný ze svého přirozeného prostředí kvůli kácení pralesů zabil v Indonésii dospívajícího chlapce. Naskýtá se otázka: Jak daleko to ještě musí zajít? Pro Sumadiho a jeho rodinu to byl běžný den. Pracovali na poli nedaleko své vesnice, když v tom se objevil tygr. Vystrašený a zmatený zaútočil na Ahmada, Sumadiho 18 letého syna. A zabil ho.

Sumadi pochází z vesnice Jumrah v Indonésii. Než se zde začalo s kácením pralesů, žádné problémy s tygry vesničané neměli. Ale jak jsou přirozená místa výskytu divokých zvířat postupně likvidována, tygři jsou vyháněni do oblastí, kde žijí a pracují lidé.

O tragické události vyprávěl otec Ahmada našemu kolegovi z indonéské pobočky Greenpeace: „Nikdo nám nechtěl pomoci odnést jeho tělo. Nikdo se neodvážil, protože tygr byl stále poblíž. Moje žena a já jsme ho museli odnést sami. Když jsme byli unavení, položili jsme ho na zem a odstranili špínu z jeho tváře. Bylo to obtížné, byl celý zakrvácený.“

Sumadi - jeho 18 letý syn Ahmad byl zabit sumaterským tygrem.

 

Sumadi ale z Ahmadovy smrti neviní toho tygra. „Dokud byl prales v dobrém stavu, tygři do naší vesnice nikdy nepřišli. Náš syn byl napaden až poté, co začalo kácení. Už tak je pro nás hrozné, že se stal obětí, a teď moje žena ani nechodí pomáhat s prací na poli. Kdykoli přijde do lesa, vzpomene si na syna. Všechno, co chci, je, aby se naše lesy nekácely. Nechte nějaký prales pro tygry! Když tu žádný prales nezbude, je jisté, že tygři budou pronikat do našich vesnic.“

Pokud chceme zastavit ničení přirozeného prostředí tygrů, musí kácení indonéského deštného pralesa přestat. Greenpeace dlouhodobě poukazuje na to, že řada velkých mezinárodních firem odebírá pro své papírové obaly materiál od indonéského papírenského koncernu Asia Pulp & Paper (APP). A snažíme se je přesvědčit, aby s ním své obchodní vazby přerušily. Pak snad papírenský gigant pochopí, že kácení pralesů je špatné nejen pro tygry a místní lidi, ale také pro jeho vlastní byznys. 

KFC a pralesyMnohé z velkých světových firem se nám již podařilo přesvědčit, ale řada velkých nadnárodních společností stále ještě s APP ve velkém obchoduje – například největší fast foodový řetězec KFC. Poté, co Greenpeace na její podíl na devastaci pralesů upozornilo, začíná se konečně tímto problémem zabývat. V reakci na obrovskou vlnu nevole veřejnosti zahájila nedávno firma prověřování zdrojů, z nichž získává papír na výrobky, jako jsou ubrousky a papírové kyblíčky na kuřecí nuggety. Ale pouhé prověřování nestačí, je potřeba jednat! Ani po několika měsících společnost KFC zatím nevyhlásila nulovou toleranci kácení pralesů. A stále se jasně nevyjádřila k tomu, zda přeruší své vazby se společnostmi, jako je Asia Pulp & Paper, které rozmělňují přirozené prostředí tygrů na papírovou kaši.

Přes 50 000 lidí již poslalo představenstvu KFC email s požadavkem, aby odstranili dřevo z deštných pralesů ze svých obalových materiálů. Svůj hlas můžete přidat i Vy! Pomozte ochránit místa přirozeného výskytu tygrů a komunity v jejich okolí! E-mailovou výzvu najdete zde.

Více o podílu KFC na devastaci indonéských deštných pralesů najdete v této prezentaci...