Nike se zavázal soutěžit o budoucnost bez jedů

Může ho Adidas dohonit?

Novinka - 18 srpna, 2011
Dnes jsme dosáhli zásadního vítězství v naší kampani za ochranu vodních zdrojů a budoucnost bez toxických látek: Nike, největší světový producent sportovního oblečení, přijal naší výzvu k “detoxikaci”. Oficiálně se zavázal, že odstraní toxické látky ze své výroby - a to napříč celým svým dodavatelským řetězcem a během celého životního cyklu svých produktů. To vše do roku 2020.

Může Adidas dohonit Nike?

(Obrázek z videa "Nike vs Adidas" videa na Youtube.)

Nike nastavil novou laťku

Puma byla první, kdo se odhodlal k úniku z pelotonu výrobců sportovního oblečení, když odvážně prohlásila, že bude usilovat o výrobu bez jedovatých látek. To muselo u jejích konkurentů vzbudit oprávněné obavy a otázky, jak se jí vyrovnat.  Nike se to podařilo, zatímco Adidas je stále hluboko v poli poražených.

Nike také souhlasil (celé prohlášení), že se bude věnovat i právu veřejnosti na informace – zajistí plnou informovanost o chemických látkách používaných a vypouštěných ze všech továren vyrábějících pro tuto značku. Více informací znamená i větší veřejný tlak na znečišťovatele i politiky.

Možná ještě důležitější je další významný závazek – Nike slíbil, že využije svůj vliv, znalosti a zkušenosti k tomu, aby došlo k očištění celého oděvního průmyslu od toxických látek.

Slibem očistit svou výrobu ukázal Nike cestu, nicméně Greenpeace bude bedlivě sledovat, jak jsou jeho sliby realizované v praxi, a to podle plánu, který firma zveřejní do 18. října.

Ale to, že se Nike stal lídrem, neznamená, že Adidas nebo další oděvní firmy musí hned házet ručník do ringu. Vše pokračuje a ostatní mohou Nike dohnat a samozřejmě i předehnat a stát se šampionem klání o budoucnost bez jedů.

Detox na zápasu Barcelona vs Real Madrid

Aktivisté Greenpeace a místní umělci promítali na stadionu Nou Camp sto tisícům přítomných fanoušků vzkazy typu: „Kontaminovat řeky není fair play“. V samotném zápasu zvítězila Barcelona, sponzorovaná Nike 3:2 nad Realem, který hájí barvy Adidas.

Je to podobné jako s Applem

Kampaň Detox vychází z 12 měsíců dlouhého zkoumání znečišťování čínských řek textilním průmyslem. Díky zásadním odhalením se nám podařilo prokázat propojení mezi průmyslovým znečištěním čínských vodotečí (řeka Jang-c'-ťiang , delta Perlové řeky) a přilehlými textilními továrnami, které vyrábějí pro řadu světových oděvních značek.

Mezi těmito značkami jsou i přední výrobci sportovního oblečení jako Adidas a Nïke, kteří mají největší šanci stát se lídry klání o budoucnost bez toxických látek. Nejenže se často prezentují jako největší inovátoři tohoto odvětví, ale zároveň díky své velikosti a vlivu mohou přimět k očištění výroby i všechny své dodavatele.

Změnit nakládání s toxickými látkami v celém průmyslovém odvětví je pochopitelně velmi obtížný úkol. Proto jsme se rozhodli hledat spojence, kteří budou odhodláni změnit nejen sebe, ale přimět ke změně i ostatní. Do značné míry se to podobá kampani Green My Apple, kterou jsme vedli před několika lety v rámci globální kampaně za ozelenění elektroprůmyslu. I zde bylo potřeba zapojit inovátory a lídry tohoto odvětví, ty typy společností, které jsou ochotny proměnit své slogany ve skutečnost a ukázat tak, že „ nic není nemožné“, jak tvrdí reklamní slogan firmy Adidas.

Po vytrvalém pobízení nejen od Greenpeace, ale i od svých fanoušků, se Apple stal v březnu 2009 výrobcem prvního notebooku, který přestal používat PVC a bromované zpomalovače hoření.

Od společnostní Nike a Puma máme zatím jen sliby, ale zdá se, že jsou na správné cestě, za což si zasluhují uznání.

Detox výzva Nike vs Adidas z výšky

Akce k Detox kampani v Buenos Aires, Argentina


Přinášet svědectví funguje

Detox kampaň začala v okamžiku, kdy tajemné XM3N figuríny odhalily své poslání – vyčistit čínské řeky. Jejich poselství bylo šířeno prostřednictvím našeho videa – sledovaného a sdíleného stovkami našich příznivců po celém světě.

Poté se lidé začali skutečně zapojovat do kampaně a hra se začala rozjíždět na plné obrátky. Akce po celém světě, od Argentiny po Nizozemí a Španělsko – včetně celosvětového striptýzu – zajistily, že přední oděvní značky jednoduše nemohly výzvy k očištění své výroby ignorovat.

Dalším podnětem pro firmy, aby se rozhoupaly k akci, byla a jsou i média, která šířila příběh Detox kampaně od New Yorku po Čínu nebo Velkou Británii, stranou nezůstala ani ČR. Více než 50 tisíc lidí podepsalo petici určenou šéfům Nike a Adidas, tisíce lidí tweetovaly a sdílely kampaň na sociálních sítích a blozích, posílaly návrhy log a přispívaly nápady.

Velká výzva tak nyní stojí před dalšími firmami, především před Adidas a pohled světové veřejnosti se upírá právě na něj.

Zapoj se do akce

Prosím, poděl se dnes o tento příběh, ukaž tak ostatním, že společný tlak funguje a spolu můžeme vyhrát a zajistit, že naše budoucnost bude bez toxických látek. Klikni na ikony v boxu nalevo, a na 1+ ikonku níže.

Témata