Nový Zéland vytváří mořskou rezervaci větší než Francie

Novinka - 5 října, 2015
Těžaři a rybáři jsou zaskočeni. Představitelé Nového Zélandu chtějí přeměnit značnou část Tichého oceánu ve vůbec největší mořskou rezervaci na světě.

Předseda novozélandské vlády John Key zveřejnil plány na vybudování oceánské rezervace o ploše větší než zaujímá Francie při zářijovém zasedání OSN v New Yorku.

Podle prvních návrhů bude v oblasti zcela zakázána těžba a rybolov. Jde totiž "o jedno z geograficky a geologicky nejpestřejších míst na světě," jak podotkl Key, podle něhož si Nový Zéland musí taková území pečlivě chránit.

Delfíni loví ryby poblíž Nového Zélandu.

Zástupci Nového Zélandu dodali, že hodnota jejich části oceánu a pobřeží je nevyčíslitelná.

"Jedná se o velmi důležité součásti naši kultury, ekonomiky a krajiny, které musíme spravovat z hlediska trvale udržitelného rozvoje," říká předložená tisková zpráva.

Celková plocha oblasti, která bude chráněna, činí 620 000 čtverečných kilometrů. Obsahuje také jeden z nejhlubších podmořských příkopů na světě, který poskytuje útočiště bezpočtu druhů živočichů včetně těch, kteří jsou ohroženi vyhynutím.

Překrásný západ slunce nad Pacifikem.

Vznikem nové oblasti bude Nový Zéland chránit přibližně 15,5 procenta oceánského prostoru, který spadá k jeho území. Dosud to přitom bylo jen 0,5 procenta.

Z nejnovějšího rozhodnutí novozélandské vlády nemají radost zejména rybáři a firmy, které se zabývají těžbou surovin. Naopak ekologové čin novozélandských představitelů vítají.