Nový solární článek je tak lehký, že jej unese mýdlová bublina

Novinka - 4 března, 2016
Z Massachusettského technologického institutu (MIT) přichází zásadní novinka, která může v horizontu několika let zcela změnit svět nejen nositelné elektroniky - super-tenký fotovoltaický článek.

Velmi tenký solární článek, který může dokonce ležet na mýdlové bublině, aniž by ji zničil, představili koncem února vědci amerického institutu MIT.

Novinka může být díky tomu velmi snadno umístěna na předměty denní potřeby, elektroniku, ale třeba i na listy papíru. 

4. března 2016 Solární článek na bublině

Tým MIT vyvinul nejtenčí a zároveň nejlehčí solární článek, který byl dosud vyroben. K demonstrování toho, jak je článek lehký, ho výzkumníci umístili na povrch mýdlové bubliny. Foto: Joel Jean a Anna Osherov

 

Odborníci MIT nyní testují vlastnosti konceptu. Tvrdí přitom, že do komerční sféry se může produkt dostat v horizontu let. Fotovoltaický článek v přepočtu na jednotku hmotnosti vytváří 400x více energie než současné.

Jeho účinnost vztažená na plochu už tak ale příznivá není, jak poznamenali vědci bez toho, aniž by sdělili přesnější čísla.

Dodali pouze, že typický současný solární panel vyrobený s použitím křemíku vyprodukuje 15 wattů na kilogram své hmotnosti. Nové sluneční kolektory při demonstraci vyrobily sice wattů 6, ale na jediný gram své hmotnosti.

4. března 2016 Solární článek

"Může být tak lehký, že o něm vůbec nebudete vědět. Solární články mohou být jednoduše vloženy na jakoukoliv existující strukturu," říká profesor Vladimir Bulović. Foto: Joel Jean a Anna Osherov

 

"Může (koncept slunečního článku) být tak lehký, že ani nebudete vědět, že někde je. Může být na tričku i na notebooku," uvedl za tým vyvíjející technologickou novinku šéf týmu Vladimir Bulović.

Solární článek je zatím vyráběn z parylenu - druhu plastické hmoty, která se používá v biomedicínských implantátech. Součástí modulu je také organická vrstva, která absorbuje světlo.

Jak však upozorňují odborníci, kteří koncept navrhli, pro případnou průmyslovou výrobu by musel být takový sluneční článek vyztužen další odolnější vrstvou. To podle nich ale nepředstavuje žádný problém a výrobek je k tomu již připraven.

"Pokud byste na něj v jeho současné podobě jen silněji foukli, možná byste ho zničili," poznamenal člen výzkumného týmu Joel Jean.

Autor: adr