Plán Shellu na těžbu v Arktidě byl schválen prezidentem Obamou

Novinka - 3 dubna, 2015
Je to skandální. Obamova administrativa ohlásila plán omezení emisí skleníkových plynů a hned poté schválila plán Shellu na těžbu v Arktidě. Plán, který vážně ohrožuje životní prostředí.

Je to špatná zpráva, my se ale nevzdáváme. Právě teď je na palubě Greenpeace lodi Esperanza šest dobrovolníků, kteří sledují vrtnou loď Shellu napříč Tichým oceánem. V Seattlu, kde kotví arktická flotila Shellu, se mobilizují znepokojení obyvatelé a lidé na celém světě se staví proti Shellu.

Jääkarhu Paula Helsingin edustalla rohkaisemassa presidentti Obamaa pysäyttämään Shellin öljynporausaikeet Arktiksella.Paula the Polar Bear in front of Helsinki encouraging president Obama to stop Shell's Arctic drilling.

Shell plánuje začít s průzkumnými ropnými vrty v arktických vodách LETOS V LÉTĚ. Pokud k těžbě dojde, ropa UNIKNE a kontaminuje vody, na kterých jsou závislé arktické komunity, rostliny i zvířata. Ještě horší je, že těžba ohrožuje celou planetu zrychlováním změn klimatu. I vzhledem k tomu, že množství mořského ledu je tento rok na historickém minimu, je nejvyšší čas jednat.

Shell si myslí, že vyhrál, ale nepočítal s odmítavým postojem lidí, kterým záleží na životním prostředí.  Pod peticí  vyzývající prezidenta Obamu a americkou vládu k zastavení plánů Shellu a záchraně Arktidy je již přes půl milionu jmen. Ať si naši politici ustupují ropnému průmyslu, my jsme připraveni udělat další krok.

Když byl Shell minule vpuštěn do Arktidy, najela ropná plošina Kulluk na mělčinu u pobřeží Aljašky - tato nebezpečná nehoda ohrozila životy dělníků i aljašský ekosystém. Během další nehody byl kontejnment rozmáčknutjako plechovka od piva. Není důvod očekávat, že tentokrát dopadne snaha lépe, a je jen otázkou času, kdy ropa unikne.

Pokud ropa v Arktidě unikne, bude prakticky nemožné ji odstranit. Vědecký časopis Nature ve své analýze tvrdí, že pokud se máme vyhnout klimatické katastrofě, musíme ponechat arktické zásoby ropy v zemi. Jenže Shell a americká vláda chtějí vyměnit budoucnost našich dětí za ropu.

Tohle je důležitý okamžik, na který musíme rychle reagovat. Proto mobilizujeme tisíce lidí pocelém světě, aby to tak nenechali a jednali. Přidejte se i vy!