Od ostravského smogu vedla cesta k obnovitelným zdrojům

Novinka - 3 května, 2017
„Víte, jak se dřív poznal Ostravák na dovolené?“ ptá se nás Radovan Burkovič u sebe doma v kuchyni. „Když přišel k zábradlí či k lavičce, vždy otřel povrch rukou, aby zjistil, jestli je na něm prach. Až pak se opřel nebo si sednul. Byl tak zvyklý z domova. Dřív totiž bývala na Ostravsku vrstva mastného prachu všude, i na listech stromů.“


Přestože se ovzduší v průběhu tří desítek let pomalu, ale jistě lepší, stále je v Ostravě kvůli smogu, zejména v zimě, nedýchatelno. I to je jeden z důvodů, proč se Burkovič se svou rodinou přestěhoval za Ostravu do Plesné, do vlastního domu poblíž lesa, který bývá na podzim plný bedel a suchohřibů. A proč si začal ve své domácnosti vyrábět elektřinu z obnovitelných zdrojů a proč začal jezdit elektromobilem. Na znečišťování už tak špatného vzduchu se totiž nechtěl dál osobně podílet.

PODPOŘTE PRÁVA LIDÍ NA ČISTOU ENERGII!

„Jako dítě jsem bydlel v paneláku ve 13. patře. Z oken jsme jasně viděli tu pokličku, která dusila město. A když se začala zvedat a blížit se, zavírali jsme okna. Když jsme šli do města, ve výtahu rodiče říkali, ať se naposledy pořádně nadýchnu, a pak jsme jeli dolů,“ vzpomíná Burkovič. Jeho manželka je původně z Havířova a také dobře zná problémy špinavého ovzduší. Proto, když si vybírali místo, kam se přestěhují, brali v úvahu i větrné proudy, aby se vyhnuli spadu z komínů továren.


:. Radovan Burkovič stojí před svým domem. (c) Petr Zewlakk Vrabec / Greenpeace

Dům, dřevostavbu ze sendvičových panelů, postavili manželé v roce 2000. Kromě nich tu bydlí i jejich dvě náctileté dcery. Díky zvolenému materiálu je dům dobře zateplen a přitom dýchá. „Když máme návštěvu, vypínáme topení a stejně musíme větrat. Místnosti přetopí obyčejné teplo z mnoha lidských těl“ říká Burkovič.

Jižní stranu střechy osadili v roce 2009 Burkovičovi 15 solárními panely o instalovaném výkonu 3,6 kWp. Byli první, kdo si je v Plesné pořídil. Sousedé z obce se na novinku nejdříve dívali s nedůvěrou a trochu se i smáli. Ale nyní si je pořizují také. Většinou se zajdou podívat, vyptají na detaily a už objednávají. A solární ohřev vody najdete i na střeše místní fary.

:. Energií ze slunce si rodina ohřívá vodu. (c) Petr Zewlakk Vrabec / Greenpeace

Denně vyrobí rodina v průměru mezi 19 až 27 kWh elektrické energie. Spotřebiče v domácnosti se dají časovat a nastavovat, aby se spouštěly v okamžiku, kdy jde z panelů proud. Ten používá od roku 2010 i čerpadlo fototermických panelů, s jejichž pomocí si ohřívají vodu. Přebytečnou elektřinu využijí k nabití baterie dvou rodinných elektromobilů. Před domem navíc mají schválně jedno parkovací místo volné. Kdokoli tu může zaparkovat a nabít si svůj elektromobil, elektroskútr či elektrokolo zdarma či za dobrovolný příspěvěk z veřejně přístupné zásuvky.

K prvnímu vozu, který pohánějí obnovitelné zdroje, přišel Burkovič díky tomu, že si firma ČEZ objednala elektromobily, ale všechny je neodebrala. Proto je auto dodnes oblepené nápisy, které upozorňují na výjimečnost vozu. Sundal jen loga energetického giganta a nahradil je logem své firmy, která zprostředkovává brigády studentům na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava. Malé auto přišlo na 439 tisíc korun. Bylo zlevněné z ještě vyšší částky. Podle Burkoviče se to ale i tak vyplatí. „Spočítal jsem si, že naše staré auto za osm let sežralo přes milion korun. Nyní šetříme jen na palivu 35 tisíc ročně. Až si to lidé uvědomí, nebudou už chtít jezdit v autech se spalovacími motory,“ říká. Navíc je řízení elektrovozu podle Burkoviče jednoduché, asi jako řízení autíčka na pouti. Dva pedály a volant, místo převodovky přímý převod, motor nevydává žádné zvuky, auto se netřese a nevypouští jedovatý dým.


:. Burkovičovi jezdí na vlastní čistou elektřinu. (c) Petr Zewlakk Vrabec / Greenpeace

A co plánují Burkovičovi do budoucna? „Chceme si pořídit ještě pár panelů na východní a západní stranu střechy, abychom efektivněji využívali pohyb slunce po obloze a vyráběli elektřinu v době naší nejvyšší spotřeby,“ říká náš hostitel. Zároveň začne rodina zřejmě již brzy zkoušet nový bateriový systém - průtočnou vanadovou baterii. Český patent VŠCHT a ZČU, vyvinutý v NTC Plzeň. Baterie totiž umožňují přebytečnou elektřinu zálohovat a využít v noci a ve dnech bez slunce.

Lukáš Hrábek