Ostuda Gazpromu – získal potupnou cenu Public Eye Awards

Novinka - 24 ledna, 2014
Přes čtvrt milionu lidí hlasovalo pro svého "favorita" v proslulé ceně Public Eye People’s Awards mezi 26. listopadem 2013 a 22. lednem 2014. Cenu veřejnosti, ve které hlasovali i Češi, "vyhrála" ruská těžařská firma Gazprom, cenu poroty získává výrobce oděvů Gap. Public Eye Awards byla vyhlášena na pravidelném setkání Světového ekonomického fóra v Davosu, kde ani letos nechyběl přední český ekonom Tomáš Sedláček.

Získání ceny Public Eye Awards je pro společnost či firmu nepříjemné – upozorňuje totiž na závažné přestupky v ochraně lidských práv i životního prostředí. Cena se vyhlašuje každoročně na setkání Světového ekonomického fóra, a zatímco se světoví ekonomičtí lídři na fóru nejčastěji baví o budoucnosti a výzvách, které přinese, cena Public Eye Awards upozorňuje veřejnost na problémy současnosti - závažné porušování lidských práv i naprostou lhostejností k životnímu prostředí.

Davos, 23. Januar 2014 - (vlnr) Tomás Sedlácek, Liana Foxvog, Kaplona Akter, Brid Brennan und Kumi Naidoo auf dem Podium am Public Eye Award 2014 im reformierten Kirchgemeindehaus. Die Erklärung von Bern (EvB) und Greenpeace Schweiz vergeben heute in Davos während des Weltwirtschaftsforums (WEF) die gefürchteten Public Eye Awards. Den Jury-Preis erhält der amerikanische Textilgigant Gap, der sich wirksamen Reformen in der Textilindustrie in den Weg stellt. Für den Publikumspreis haben dieses Jahr über 280’000 Online-Voter abgestimmt und dieser geht mit grossem Vorsprung an den Ölkonzern Gazprom. Ebenfalls ein exemplarisches Beispiel für rücksichtsloses Geschäftsgebaren auf Kosten von Mensch und Umwelt. © Greenpeace/Ex-Press/Flurin Bertschinger

Přední český ekonom Tomáš Sedláček, který se fóra zúčastnil, uvedl, že musíme zajistit, aby náš ekonomický systém byl v souladu s našimi hodnotami, a ne naopak – že trh určí, jak bude fungovat. Sedláček dodal, že právě cena Public Eye Awards připomíná tyto hodnoty.

Letos si cenu, kterou si rozhodně "za rámeček nedají", vysloužila těžařská společnost Gazprom.

Vladimír Čuprov, vedoucí Energetické kampaně Greenpeace Rusko uvedl: "Gazprom si skutečně tuto "výhru" zaslouží. Je to jedna z pěti nejšpinavějších ropných společností na světě, které jsou místní obyvatelé či životní prostředí lhostejné a velmi často odmítá zodpovědnost za své ekologické zločiny, hlavně díky svým dobrým vazbám na vládu. Letos dostane potupnou cenu firma, která jako první začíná těžit ropu v moři v Arktidě. Přitom má za sebou mnoho prohřešků proti bezpečnosti práce i zákonům na ochranu životního prostředí. Následky tisíce ropných úniků ve vnitrozemí navíc zůstávají neodklizeny."

Například na Sibiři se teď společnost Gazprom snaží skrýt své nejnovější ropné úniky. Kvůli Gazpromu je nebezpečí ropné katastrofy v křehké Arktidě mnohem větší.

"Chtěli bychom poděkovat všem 95 000 lidí, kteří hlasovali pro Gazprom a věříme, že ostuda ze získání této potupné ceny pomůže přimět tuto státem vlastněnou společnost, aby změnila své chování," dodal Čuprov.

Čím si Gazprom cenu "vysloužil"?
I díky "Arktické třicítce", třiceti lidem zatčeným za protest u ropné plošiny Gazpromu Prirazlomnaja  vyšla najevo naprostá nepřipravenost a nezodpovědná lehkovážnost, s jakou Gazprom k extrémně riskantní těžbě v Arktidě přistupuje.
Kvůli extrémním podmínkám – jako jsou teploty i -50°C, plovoucí ledové kry nebo silné bouře, je těžba ropy v Arktidě velmi riskantní.
Gazprom k těžbě ale přistupuje velmi lehkovážně. Používá zastaralé technologie, plošina Prirazlomnaja je částečně sestavena z kusů vyřazených plošin ze Severního moře, které rezavěly roky v loděnicích v Murmansku.
53 zaměstnanců firmy zemřelo v prosinci 2011, když se převrátila ropná plošina Gazpromu Kolskaja. V témže roce Gazprom způsobil pouze na pevnině 872 úniků ropy, což je více, než kterákoliv jiná ropná společnost na světě.

Davos, 23. Januar 2014 - In Davos sind heute Nachmittag vier Eisbären in einer Ölpest verendet. An der Stelle, wo sie leblos liegen, prangt ein Schild mit der Aufschrift "Gazprom was here". Mit dieser symbolischen Aktion - die Ölpest ist aus Zuckerrübenmelasse und die Eisbären sind verkleidete Aktivisten und Aktivistinnen - führt Greenpeace den Teilnehmern des World Economic Forum vor Augen, wie die Folgen einer Ölkatastrophe in der Arktis aussehen könnten und macht Investoren und Geschäftspartner aufmerksam, dass Investitionen in Gazproms Arktis-Experiment nicht nur für die Umwelt, sondern auch für Ihre Geschäfte zu riskant sind. © Greenpeace/Ex-Press/Flurin Bertschinger