"Pařížská smlouva je krokem na dlouhé cestě," říká šéf Greenpeace

Novinka - 13 prosince, 2015
Kumi Naido, šéf Greenpeace, považuje obsah klimatické dohody za "pokrok". Zároveň ale dodává, že jsou v ní části, které ho silně znepokojují.

"Občas se zdá, že se státy v OSN nedokáží dohodnout na ničem, ale teď se téměř dvě stě národů sešlo a uzavřelo dohodu," popisuje Kumi Naido nedávná pařížská jednání.

"Pařížská dohoda je však pouze krokem na dlouhé cestě. Zároveň obsahuje části, které mne osobně zklamaly a frustrovaly, ale jde o pokrok," dodává vzápětí.

13. prosince 2015 Kumi Naido, šéf Greenpeace, a Jean-François Julliard, výkonný ředitel francouzské pobočky Greenpeace, nesou do Elysejského paláce petici se 100 000 podpisy. Požadují do roku 2050 využívání 100% obnovitelné energie.

Petition delivery at the Elysée Palace in France © Nicolas Chauveau / Greenpeace

Naido doplňuje, že celkový emisní cíl, který byl v Paříží přijat, neodpovídá shodě na oteplení Země o 1,5 stupně Celsia.

"Přibližuje nás spíše ke 3 stupním Celsia. A to je kritický problém, který má pouze jediné řešení," míní. Tím je obnovitelná energie.

Podpora musí následovat

Obnovitelná energie už podle něj dokázala spojit mnoho lidí z celého světa. A další její velká podpora musí následovat.

"Jsme v závodě mezi obnovitelnou energií a stoupající teplotou. Pařížská dohoda může dát obnovitelným energiím nový náboj. Klimatická kola se otáčejí pomalu. V Paříži se však otočila," míní.

VÍCE NEŽ 15 000 LIDÍ SE SJEDNOTILO. V PAŘÍŽI VYTVOŘILI "ČERVENOU" ČÁRUVíce než 15 000 osob se sešlo v centru Paříže,...

Zveřejnil(a) Greenpeace Česká republika dne 12. prosinec 2015

 

Doplňuje, že "nyní není čas cokoliv slavit."

Zvláště, když si podle něj uvědomíme, kolik životů bylo kvůli klimatickým změnám ztraceno a kolik z nich bude ohroženo vzestupem teplot."

Naido proto soudí, že právě teď nastává čas pro urgentní akci.

"Klimatické hodiny tikají a čas, který máme, abychom s tím něco udělali, se rychle krátí," dokončuje.