V Číně hrozí další výbuchy. Paradoxně kvůli dešti

Novinka - 13 srpna, 2015
Čínské město Tianjin (Tchien-ťin) zažilo v noci na dnešek doslova peklo. Výbuchy zatím neidentifikovaných nebezpečných látek ve skladu tohoto přístavního města zabily desítky lidí a stovky jich zranily. Situace se ale může ještě zhoršit.

Požár a další výbuchy nejsou stále pod kontrolou. Obavy z toxických zplodin a šíření jedovatých látek donutily úřady povolat speciálně vycvičené armádní jednotky a odvolat běžné hasiče, kterých bohužel několik zemřelo, a další jsou stále nezvěstní.

"Podle vyjádření naší čínské pobočky, existují značné obavy, že chemické látky budou ohrožovat oblast ještě dlouho po uhašení požárů," sdělil Jan Freidinger, který v Greenpeace ČR vedl kampaň proti toxickým látkám. Monitorovací stanice Tianjin Tanggu Environmental Monitoring Station uvedla, že mezi chemikáliemi uskladněnými v epicentru výbuchu jsou i vysoce nebezpečné látky, které představují přímé riziko pro lidi:

  • Kyanid sodný (NaCN), prudce jedovatá látka, její únik by znamenal i obrovské riziko pro vodní živočichy(používá se jako jed pro ilegální  lov ryb).
  • Toluendiisokyanát (TDI)  – velmi jedovatá, mutagenní a dráždivá látka. Při jejím požárů vznikají další silně jedovaté a dráždivé výpary. Při zahřátí například v zásobnících vybuchuje.
  • Karbid vápenatý( CaC2,), jeho riziko spočívá především v bouřlivé reakci s vodou, kdy se uvolňuje výbušný ethyn (dříve se této reakce využívalo v karbidových(acetylenových lampách).

Předpověď počasí v oblasti hlásí déšť, což celou situaci může výrazně zhoršit a představuje to značné riziko pro jednotky bojující s požáry. Kvůli dešti hrozí další výbuchy i kontaminace vodních zdrojů. Výčet nebezpečných látek, které se již uvolnily nebo se mohou do prostředí uvolnit, není ještě konečný. Jak upozornil Ravi Naidu, ředitel centra pro nápravy environmentálních škod na universitě v australském Newcastlu, takto obrovský výbuch rozšíří částice nebezpečných látek na velké vzdálenosti a jejich účinkům budou vystaveni nejen lidé, ale i zvířata a další organismy v širokém okolí.

Průmyslové havárie nejsou Číně žádnou výjimkou. Čína se v posledních dekádách stala doslova továrnou světa, koncentrace průmyslu na jedné straně a tlak na snižování nákladů a vysoké zisky znamenají vždy vyšší riziko havárie. "Přesné příčiny ani možné dopady nejsou stále přesně známy, a je otázka, zda čínské úřady budou o rizicích informovat skutečně transparentně. Již dnes je však zřejmé, že se výbuch v Tianjinu zařadí mezi největší čínské průmyslové havárie a nezbývá než věřit, že se katastrofu podaří co nejdříve dostat pod kontrolu, minimalizovat ztráty na životech, ale také poučit se a v budoucnu zavést opatření, které podobná rizika eliminují," řekl Freidinger.

Témata