Pojďte s námi do kina za tučňáky

Novinka - 30 března, 2017
Máte rádi tučňáky? Vydejte se spolu s námi po jejich stopách v přírodovědném dokumentu Putování tučňáků: Volání oceánu, jehož jsme partnerem. Příběh malého tučňáka, připravujícího se na svou první cestu k moři, vás zavede do ledového království vzdálené Antarktidy. Tak jako každý tučňák, i náš hrdina naslouchá tajemnému volání, které ho vábí na dalekou pouť do neznáma. V zásadních chvílích dospívání jsou mu oporou matka a moudrý otec, který díky svým zkušenostem a autoritě dodává odvahu i dalším členům skupiny.

Emperor Penguin chick Aptenodytes forsteri

:. Mláďata tučňáků (c) Aerofilms

Pokračování legendárního snímku Putování tučňáků uvede do českých kin 5. dubna distribuční společnost Aerofilms. První film vzbudil ve světě velké ohlasy. Scénář ke svému vysněnému projektu Putování tučňáků, který studuje všechny aspekty života těchto ptáků, napsal režisér Luc Jacquet v roce 2000, ale jeho vývoj trval ještě několik let. Když pak film s dabingem herce Morgana Freemana v roce 2005 přišel do kin, stal se obrovským překvapením a zároveň nejúspěšnějším dokumentem všech dob. V roce 2006 získalo Putování tučňáků Oscara za nejlepší dokument.

Antarctica, Snow Hill Island, Emperor Penguin chick  (Aptenodytes forsteri) with parent.

:. Malý tučnák s rodičem. (c) Aerofilms

Za více než deset let, které uběhly od natáčení prvního filmu, se technické vybavení velmi změnilo. Film je natočený v rozlišení 4K, s využitím nejmodernějších technologií včetně ponorek a dronů. Dobrodružství nejodlehlejších částí naší planety se díky tomu podařilo zachytit tak, jak bylo ještě před několika lety nemyslitelné. Na dokumentu se také podílel tým potápěčů vedených Laurentem Ballestou, mořským biologem a světovým specialistou na podmořské fotografování. Tým uskutečnil světovou premiéru tím, že provedl sérii ponorů do hloubky přes 70 metrů v Antarktickém oceánu, kde má voda teplotu jen -1,8°C. Jejich technické možnosti a lidské dovednosti nám umožnily odhalit širokému publiku jednu z naprosto neznámých tváří tučňáka císařského: jeho podmořský život.

:. Loď Greenpeace v Antarktidě

Antarktida, domov roztomilých tučňáků, byla dřív pro Greenpeace srdcovou záležitostí. Je jediným kontinentem, který lidstvo nepřeměnilo k nepoznání. Už v roce 1979 se začalo uvnitř organizace mluvit o tom, že si zdejší panenská příroda zaslouží větší ochranu, především před korporacemi, které by zde chtěly dobývat nerostné bohatství. Roky jsme zde vedli kampaň, která nakonec byla úspěšná. V roce 1991 světové mocnosti podepsaly mezinárodní smlouvu, která zakazuje ničit antarktickou přírodu. Další kampaň Greenpeace přinesla ovoce až v minulém roce, kdy v Rossově moři vznikla největší mořská rezervace na světě.