Pomozte nám vyhnat Shell z Arktidy!

Novinka - 18 července, 2012
Tento týden probíhá ve znamení celosvětových akcí proti plánu firmy Shell těžit ropu v Arktidě. Dvě obrovské vrtné lodi se totiž právě v těchto dnech chystají zahájit severně od Aljašky průzkumné vrty. Zapojte se i Vy a pomozte nám vyhnat Shell z Arktidy!

Máte čerpací stanici Shell poblíž svého bydliště nebo víte o nějaké, kterou byste mohli navštívit? Stavte se na ní a dejte Shellu vědět, že těžba ropy v Arktidě je špatný nápad! 

Tipy jak na to najdete zde.

Můžete využít návrhy a plakáty, které jsme pro Vás připravili, nebo si vyrobte své vlastní. Zapojte svou tvořivost a humor – někdy je to důležitější, než dokonale profesionální vzhled. :) 

Pošlete nám fotografii své akce a zapojte se do slosování o balíček arktických dárků, které proběhne 7. srpna. 

Důležité upozornění!

  • Nechoďte do akce sami! Vezměte s sebou kamaráda/kamarádku, který/á Vám s tím pomůže. Můžete se tak i lépe vzájemně vyfotografovat.
  • Nepřebíhejte frekventované silnice (více proudové v žádném případě)!
  • Účelem akce není v žádném případě polepit sociální zařízení, ani jiné (vnitřní) prostory čerpacích stanic!
  • Dejte si pozor, abyste nic nepoškodili! Polepení samolepící páskou, nebo samolepkou není poškozování, pokud lze snadno a bez nákladů uvést do původního stavu.
  • Pokud tímto způsobem vyjádříte názor na rizikovost počínání určité společnosti vůči životnímu prostředí, nejde o zásah do její pověsti. Shell chce v Arktidě skutečně těžit. Zda je takové konání rizikové, nezodpovědné, dobré, či špatné si může vyhodnotit každý sám.
  • Neděláte nic nezákonného.  Vstup na cizí pozemek není v ČR ani trestný čin, ani přestupek. Přesto má majitel pozemku právo Vás vykázat. Pokud Vás někdo ze zaměstnanců vyzve k odchodu – odejděte.  
  • Nikdo nemá právo Vás zadržet, ani cokoliv zabavit. 

Nechte se inspirovat a PŘIDEJTE SE!


Zobrazit místo Globální týden akcí - Zachraňme Arktidu na větší mapě

Abychom Arktidu před ropnou horečkou uchránili, potřebujeme i Vaši pomoc! Politici totiž naslouchají spíš zájmům mocných těžařských firem. Pokud se ale spojíme, bude hlas za záchranu Arktidy slyšet mnohem víc.

Podporu kampani již vyjádřilo přes 900 000 lidí, kteří se zapsali do Arktického digitálního svitku. Jste mezi nimi? Pokud ještě ne, přidejte své jméno na stránce www.savethearctic.org.

Arktický mořský led v posledních letech v důsledku globálních změn klimatu razantně ustupuje. Pro těžařské společnosti to však nepředstavuje varování, že globální klima je třeba chránit, nýbrž jen příležitost jak vytěžit ještě víc ropy.

Paradoxem je, že právě spalování ropy a dalších fosilních paliv přispívá k oteplování atmosféry a tání Arktidy. Navíc při těžbě v extrémních polárních podmínkách hrozí vysoké riziko ropné havárie a nevratné poškození křehké arktické přírody. To nemůžeme dopustit! Zapojte se do akce!