Pomozte nám zachránit Arktidu!

Novinka - 21 června, 2012
Přidejte se k Penelope Cruz, Annie Lennox, Robertu Redfordovi, Paulu McCartneymu a řadě dalších osobností z celého světa! Dnes jsme v Riu de Janeiro na půdě OSN zahájili kampaň za vyhlášení arktické chráněné oblasti. Zároveň prosazujeme zákaz hlubokomořské těžby ropy a průmyslového rybolovu. Pro kampaň chceme získat podporu milionů lidí. Přidáte se i Vy?

Zapište své jméno do „arktického svitku“ na stránce www.SaveTheArctic.org, a přidejte tak svůj hlas za záchranu Arktidy. První milion podpisů bude příští rok v rámci polární expedice Greenpeace uložen přímo na severním pólu v nerozbitné kapsli na mořské dno.

Na arktickém svitku je již nyní řada známých jmen: Pedro Almodovar, Thom Yorke, Hugh Grant, Tom Stoppard, Vivienne Westwood, Jude Law, Lucy Lawless…

A nechybí ani české známé osobnosti: například polárník Miroslav Jakeš, herečky Simona Babčáková a Klára Issová, předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček, zpěvačka Marta Kubišová, herec Petr Vacek či vizuální umělec, zpěvák a bubeník skupiny Tata Bojs Milan Cais.

Podívejte se na video:

Tlak na Arktidu roste. A už možná nejbližší týdny rozhodnou o tom, zda ji ovládne ropná horečka. V důsledku globálních změn klimatu ustupuje mořský led a oblasti, které dosud ledový příkrov chránil, se stávají dostupnější a lákají těžařské firmy. Letos v létě se v Arktidě chystá provádět průzkumné ropné vrty firma Shell, další o těžbu usilují, např. ruský Gazprom. Případnou havárii by však v extrémních polárních podmínkách bylo prakticky nemožné zlikvidovat.

Jsme přesvědčeni, že Arktida je mezinárodní přírodní dědictví, které patří nám všem, a měla by být zachována i pro budoucí generace. V současné době však dochází k jejímu porcování. Jednotlivé arktické státy si totiž na toto území dělají nároky a tvrdí, že je jejich. Chtějí Arktidu zpřístupnit komerčním činnostem, jako je těžba ropy a plynu, průmyslový rybolov nebo námořní doprava. Všechny tyto aktivity však křehký polární ekosystém ohrožují.  

Mezinárodně chráněná oblast pod záštitou OSN, kterou požadujeme, by měla zahrnovat neobydlené území kolem severního pólu ve vzdálenosti více než 200 námořních mil od pobřeží arktických států. V arktických vodách pak prosazujeme zákaz průmyslového rybolovu a podmořské těžby. 

Pomozte nám zachránit Arktidu! Přidejte i svůj hlas!!!