Pomůže ilegální dřevo zabránit další nezákonné těžbě?

Novinka - 30 července, 2014
Věnujte ilegálně vytěžené dřevo wengé Česku, žádá Greenpeace po švýcarské firmě B.A.M., které zprostředkovala jeho dovoz do Evropy. Obchodovat s ním by bylo krajně neetické.

Více než před rokem Greenpeace objevilo ilegálně vytěžené dřevo z konžského pralesa na pozemku dýhárny Danzer u Mělníka. Tak začal nesmírně zamotaný a složitý případ, který ani po roce není ukončen a ilegálně vytěžené dřevo leží na tom samém místě doposud.  A to přestože se jednoznačně prokázalo, že dřevo bylo vykáceno ilegálně a jsou známá jména všech subjektů, které se dřevem obchodovaly.  Greenpeace proto v otevřeném dopise vyzvalo vlastníka dřeva, firmu B.A.M. (Bois d'Afrique Mondiale SA), aby ho věnoval České republice, která ho není schopna přes všechny důkazy o jeho ilegálním původu zabavit.  

Začarovaný kruh

Greenpeace odstartovalo celou kauzu jako test nového evropského nařízení EUTR, které má ochránit pralesy před ilegální těžbou a zakazuje proto uvádění ilegálně vytěženého dřeva na evropský trh. Celá kauza jednoznačně prokázala, že řada členských států včetně Česka má s implementací nařízení značné obtíže. Důkazem je i stávající situace ohledně samotných klád dřeva wengé, která připomíná začarovaný kruh. 

Klády leží na pozemku firmy Danzer, která nemá s celým případem nic společného (vlastník dřeva si tam klády nechal pouze zpracovat na dýhu), nicméně Danzer se bojí dřevo vydat vlastníkovi, aby nedošlo k porušení EUTR. Pro to požádal ministerstvo zemědělství (MZe), které za oblast dřeva a EUTR odpovídá, o jasné stanovisko co dělat. To sice po řadě týdnů přišlo, ale bylo natolik obecné, že Danzer nezměnil na vydání dřeva názor. Mezitím se ale změnil vlastník dřeva. Firma FH Winsen, která ho poslala do Danzeru na zpracování, odstoupila od kontraktu s firmou B.A.M., od které dřevo koupila. Staronový vlastník je švýcarská firma, na kterou se EUTR nevztahuje a která zprostředkovala dovoz dřeva do EU. Tato firma má osud klád ve svých rukou, protože MZe podle vlastního vysvětlení není schopné podle stávající právní úpravy dřevo zabavit.

Co teď?

Podle názoru Greenpeace odhalila celá tato kauza špatnou implementaci nařízení EUTR a s tím související neschopnost úřadů ji řádně řešit. Pro to jsme se obrátili se stížností na Evropskou komisi.  Abychom vyřešili i druhou část rovnice – co s ilegálním dřevem, vyzvali jsme B.A.M. otevřeným dopisem, aby dřevo věnoval České republice a využil tak nepříznivé situace jako příležitost pro zvýšení povědomí o ilegální těžbě mezi svými zákazníky a napravení reputace firmy.

Vzhledem k tomu, že dřevo bylo v konžském pralese vytěženo ilegálně, bylo by krajně neetické s ním dále obchodovat.

Věříme, že firma na naše požadavky přistoupí a přestane tak hrát roli v ilegální těžbě dřeva v pralese v Demokratické republice Kongo.

 PODPOŘTE I VY ZÁCHRANU PRALESŮ. Děkujeme