Postavili jste se za pralesy. A Colgate-Palmolive přislíbil změnu

Novinka - 13 května, 2016
Stovky tisíc lidí se postavily za indonéské pralesy - a společnosti jako Colgate-Palmolive to slyší. Zbývá sice ještě mnoho práce, přesto se však množství palmového oleje ničícího pralesy, který firma používá k výrobě, postupně snižuje. Společnost přislíbila změnu.

Půl milionu lidí od Indonésie po Itálii v nedávné době dalo společnostem najevo, že už si nechtějí kupovat "destrukci" pralesů. To je důvod, proč organizace Greenpeace analyzovala a ohodnotila, jak velké známé společnosti dodržují své závazky v rámci politiky nulového odlesňování.

Tři společnosti, které v našem hodnocení obdržely nejnižší skóre, tj. Johnson & Johnson, PepsiCo a Colgate-Palmolive, kontaktovaly Greenpeace a jejich zástupci se s námi nedávno sešli. Společně jsme jednali o perspektivách a možnostech zlepšení. Jako nejzodpovědnější se zdá nyní být společnost Colgate-Palmolive.

Připomeňte si, jak jsme demonstrovali za udržitelný palmový olej v Česku:

Podobně jako mnoho společností hodnocených v naší zprávě, také firma Colgate-Palmolive od jejího zveřejnění učinila velký pokrok. Kromě využívání většího množství palmového oleje z udržitelných zdrojů společnost přislíbila, že:

• zreviduje svou stávající politiku získávání palmového oleje

• přeruší obchodní styky s kontroverzním dodavatelem IOI. Firma IOI byla nedávno přistižena, jak ničí deštné pralesy a rašeliniště. Kulatý stůl pro udržitelný palmový olej (RSPO) se odhodlal k neobvyklému kroku a IOI ze svazku dodavatelů tzv. udržitelného palmového oleje vyloučil. Colgate-Palmolive se tak připojí k více než tuctu dalších společností, které přerušily obchodní styky s IOI až do doby, než dojde ke skutečným změnám v jejich praktikách.

• přestane používat certifikáty „GreenPalm“. Tyto certifikáty jsou nesprávným řešením, které zamezuje skutečnému řešení odlesňování. Jsme proto rádi, že Colgate-Palmolive a další společnosti se od tohoto zbytečného projektu odklánějí.

Činnost společnosti Colgate-Palmolive a řady dalších budeme i nadále pečlivě sledovat.

Ochranu pralesů můžete stále podpořit zde: www.greenpeace.cz/pralesy.