Potvrzeno: Nosorožec sumaterský není chiméra. Žije na Borneu

Novinka - 23 března, 2016
Jakarta, Indonésie – Zástupci Světového fondu na ochranu přírody (WWF) pozorovali v Indonésii zástupce nosorožce sumaterského. Jedná se také o první fyzický kontakt s takovým druhem v dané oblasti za více než 40 let. Ochrana nosorožců v Indonésii díky tomu dostala zcela nový náboj.

Samice nosorožce sumaterského, podle odhadů stará 4-5 let, byla 12. března bezpečně odchycena do pasti v Kutai Barat na Kalimantanu. 

Přinuťme firmy k zodpovědnosti vůči přírodě: 

„Je to vzrušující objev a obrovský úspěch,“ řekl Dr. Efransjah, výkonný ředitel WWF Indonésie. „Nyní máme důkaz, že druh považovaný na Kalimantanu za vyhynulý, stále v pralesích přežívá, a proto hodláme posílit naše úsilí o jeho ochranu.“

První důkazy, že nosorožec z Kalimantanu nevymizel, našel výzkumný tým WWF už v roce 2013. Ve stejném lese jako dnes rozpoznal stopy a zároveň pořídil snímek nosorožce pomocí fotopasti. Od té doby bylo v Kutai Barat identifikováno 15 nosorožců sumaterských ve třech populacích.

23. března 2016 Nosorožec sumaterský

Samice nosorožce sumaterského je podle odhadů stará 4-5 let. Foto: Ari Wibowo / WWF-Indonesia

 

Nosorožec sumaterský je jedním ze dvou druhů, které obývají Indonésii. Odhaduje se, že dnes na Sumatře přežívá posledních sto kusů těchto zvířat.

Nosorožci čelí vyhynutí kvůli pytláctví a zmenšování plochy lokalit, na nichž hledají obživu. Divoká populace nosorožců sumaterských na malajské části Bornea byla minulý rok prohlášena za vyhynulou.

Zvíře je zatím drženo v zajetí, a to do té doby, než bude letecky transportováno do nového domova - chráněného lesního území ve vzdálenosti 150 kilometrů od místa jeho nálezu.

Jeho budoucí domov je pečlivě hlídán a je známý jako Sumaterská rezervace pro nosorožce.

23. března 2016 Nosorožec sumaterský

Nosorožec sumaterský je jedním ze dvou druhů, které obývají Indonésii. Foto: Ari Wibowo / WWF-Indonesia

 

"Bojujeme s časem. Poskytnutí bezpečného úkrytu nosorožcům je jedinou možností, jak zajistit přežití těchto sumaterských zvířat a jejich dalších generací," poznamenal Dr. Efransjah, zástupce Světového fondu na ochranu přírody (WWF).

Sumaterská rezervace pro nosorožce byla založena indonéským ministerstvem životního prostředí a lesů. Její členové v současné době pátrají po dalších třech nosorožcích, kteří by měli být po nalezení přemístěni do chráněné oblasti.

Indonésie zároveň oznámila, že se podařilo navýšit populaci kriticky ohrožených nosorožců jávských, kteří obývají Národní park Ujung Kulon.

Podle zástupců WWF jejich počet nyní stoupl na 63 z původních 60 kusů.

Autor: adr, kat