Před 29 lety klesl Rainbow Warrior ke dnu

Novinka - 10 července, 2014
Dnes je to přesně 29 let, co se po bombovém útoku agentů francouzských tajných služeb potopila loď Greenpeace, Rainbow Warrior, v přístavu v novozélandském Aucklandu. Pod hladinu s sebou loď vzala otce dvou dětí, fotografa Greenpeace Fernanda Pereiru. Nezapomeneme.

Celá posádka lodi, včetně kapitána Peta Willcoxe, byla v osudná večer v jídelně a oslavovala narozeniny, když se ozval první výbuch. Bylo to chvíli před půlnocí.  Vrchní inženýr Davy Edwards spěchal do strojovny, kde našel díru velikosti auta, jíž do lodi teklo. Kapitán vydal příkaz k opuštění lodi. Fernando Pereira ještě spěchal do své kabiny pro fotografické vybavení. Což se mu stalo osudným.

Fernando Pereira na Rainbow Warrior © Greenpeace

Druhá bomba následovala krátce poté, v okamžiku, kdy posádka loď opouštěla.  Jak loď klesá ke dnu, pozorovali všichni z mola. Pak ale přišel šok – chybí Fernando Pereira! Příští den policejní potápěči potvrdili nejhorší domněnky, když nalezli Fernandovo tělo.

Komu leží Duhový bojovník v žaludku?

Od roku 1978 byla plachetnice Rainbow Warrior symbolem nenásilných protestů proti ničení životního prostředí a trnem v oku mnohých. Loď Rainbow Warrior byla vždy v první linii a přinášela svědectví.

Posádka lodi měla v červenci 1985 v plánu u atolu Mururoa protestovat proti francouzským jaderným testům v Tichomoří. Francouzská vláda přikázala svým tajným službám zajistit, aby se provedení testů obešlo bez problémů. Agenti měli Rainbow Warrior, loď Greenpeace, „neutralizovat“.

O tom, že se loď nepotopila náhodou, nebylo pochyb už od začátku. Následoval kolotoč vyšetřování. Jednalo se o první atentát na území Nového Zélandu!

Postupně se podařilo rozkrýt celou zápletku. Včetně toho, že v novozéladské pobočce Greenpeace v Aucklandu v té době pracovala jako dobrovolnice jistá Frederique Bonlieuová. Pravým jménem Christine Cabonová byla agentkou francouzské tajné služby. V kanceláři skládala dopisy, zalepovala obálky a psala adresy. Ve skutečnosti však monitorovala komunikaci s Duhovým bojovníkem a shromažďovala technické informace o lodi a jejím vybavení. Jejím úkolem bylo připravit podmínky pro kolegy z francouzské rozvědky, kteří byli na cestě na Nový Zéland, aby plavidlo potopili a zabránili tak protijaderným protestům.

Za atentát na Rainbow Warrior byli nakonec odsouzeni k deseti letům dva agenti - major Mafart a kapitánka Prieurová.

Rainbow Warrior

Mezinárodní aféra

Očekával se složitý proces, ale opak byl pravdou. Za pouhých 34 minut se před soudem Mafrat a Prieurová doznali k vině ve všech bodech obžaloby. O několik dní později byli za neúmyslné zabití a poškození cizího majetku odsouzeni k 10 letům vězení.

Trest si měli odpykat na Novém Zélandě, avšak již v následujícím roce na jednáních zprostředkovaných OSN dosáhla Francie politickým tlakem, a také bojkotem novozélandského zboží, jejich převezení na francouzskou základnu na polynéském ostrově Hao. Po dvou letech z ní byli oba propuštěni a do vězení se nikdy nevrátili.

Rozhovory, jichž se zúčastnil i tehdejší generální tajemník OSN Javier Perez de Cuellar, však rovněž přiměly Francii k vyslovení omluvy novozélandské vládě, ukončení obchodního bojkotu a zaplacení odškodného.

V roce 1987 se odškodnění dostalo i Greenpeace: Za zničenou loď a veškeré další újmy musela Francie zaplatit celkem 8,16 miliónu dolarů.

Rainbow Warrior

Duhu nepotopíš…

Neopravitelný vrak lodi Rainbow Warrior byl po odstranění součástí z nebezpečných látek se svolením úřadů po odborné expertize a za velkého zájmu místních obyvatel slavnostně potopen v jednom z novozélandských zálivů. Slouží tu jako umělý útes pro mořské organismy.

Jeho následovník, Rainbow Warrior II. byl spuštěn na vodu přesně čtyři roky po smutné události, 10. července 1989. I ten brázdil moře a upozorňoval na ničení životního prostředí. Dnes už ani tato loď neslouží Greenpeace. Po opravách funguje jako přístavní nemocnice v Bangladéši.

Teprve před 3 roky ale slavnostně vyplula loď Rainbow Warrior III.

Pete Willcox
A co kapitán?

Z Peta Willcoxe se mezitím stala legenda. Stále brázdí moře na palubě lodí Greenpeace a přináší svědectví o tom, kde se dějí nepravosti proti naší planetě.

Loni na podzim se Willcox dostal do povědomí lidí po celém světě. Je totiž jeden z Arktické třicítky – ochránců Arktidy, jimž hrozilo za protest proti těžbě ropy až 15 let vězení.

O příběhu Rainbow Warrior byl natočený v roce 2005 film.

Témata