Před centrálou OMV se protestuje. Kvůli těžbě arktické ropy

Novinka - 16 února, 2016
Více než tři desítky aktivistů Greenpeace demonstrují před bránami rakouské olejářské firmy OMV. Ta těží ropu v Barentsově moři nedaleko jedinečné oblasti Bear Island.

Greenpeace, jejíž zástupci demonstrují před centrálou společnosti OMV ve Vídni, požadují okamžité ukončení těžebních prací v Arktidě. Firma je zahájila letos koncem ledna.

Ekologové se obávají narušení zdejšího vzácného přírodního bohatství a zejména ohrožení domova velkých ptačích kolonií v lokalitě Bear Island, které se nacházejí jen 180 kilometrů od těžební plošiny.

V oblasti žijí také lední medvědi, velryby nevyjímaje.

Už za dva dny, tedy 18. února, zveřejní zástupci OMV novou firemní stategii. Environmentalisté požadují, aby firma přijala dlouhodobou strategii, která orientaci firmy přesune směrem k obnovitelným zdrojům.

16. února 2016 Instalace před centrálou OMV ve Vídni

Před vídeňskou centrálou instalovali zástupci Greenpeace symbolické ropné skvrny, které zabíjejí ptactvo.

"Jen o několik měsíců dříve dali lidé z celého světa najevo, že éra fosilních paliv je u konce. A reakce OMV? Jít a těžit v environmentálně zranitelné Arktidě. Toto je nepřijatelné a nezodpovědné," uvedl Lukas Meus za rakouskou pobočku Greenpeace.

Položená nejseverněji

Podle zjištění Greenpeace se těžební plošina OMV nachází v dané oblasti vůbec nejseverněji.

"Kvůli nelehkým povětrnostním podmínkám je těžba v norské části Barentsova moře extrémně riziková," dodává Meus.

Pokud by z plošiny unikla ropa, budou zvířata, která žijí jen 180 kilometrů od ní, zasažena.

Tající led odkrývá nová naleziště

Tání ledu přitahuje na nová ropná naleziště další firmy. V případě úniku ropy je ale za nízkých teplot značně obtížné, ne-li nemožné, takovou havárii zastavit. V arktických podmínkách navíc bude přirozený rozklad ropy trvat desítky let.

Greenpeace proto s více než 7,6 miliony lidmi z celého světa, kteří se k výzvě připojili, požaduje zastavení všech těžebních prací v Arktidě.

"Minulý rok zastavil těžbu ropy v Arktidě Shell. OMV musí udělat to samé, dokud nebude pozdě a dokud se symbolická ropná skvrna pokrývající mrtvé ptáky nestane realitou," dokončil Meus s odkazem na instalaci aktivistů před centrálou rakouské OMV.

Autor: adr

Tags