Protesty proti Vattenfallu a jeho uhelným dolům neustávají

Novinka - 29 dubna, 2016
Tlak na Švédsko, které je majitelem energetického molochu Vattenfall, sílí. Aktivisté Greenpeace protestují proti prodeji hnědouhelných dolů, které dosud Vattenfall spravuje. Ty chce získat česká společnost EPH.

O tom, zda se jejich prodej nakonec uskuteční, rozhodne švédská vláda.

Před švédskou ambasádou v Praze se také proto před několika dny rozezněl mohutný zvuk, který symbolizoval hluk působený důlními nástroji. Aktivisté Greenpeace tak vyslali svédské vládě jasné poselství - pokud prodá hnědouhelné podíly Vattenfallu české firmě EPH, bude stejný zvuk rušit lidi žijících v okolí dolů po desítky let.

"Nechte uhlí v zemi," stálo na bannerech aktivistů.

Evropou v těchto dnech rezonovaly i další silné protesty, které se uskutečnily v osmi různých zemích. Podobně jako v Česku se i ony odehrály před švédskými ambasádami.

Také při nich aktivisté žádali vlastníka Vattenfallu, švédský stát, aby nepovolil prodej hnědouhelného byznysu v Lužici.

Pokud takový obchod schválí, bude se švédský stát a jeho zástupci negativně podílet na dalších klimatických změnách.

Protesty tímto ale nekončí. Mají se uskutečnit v dalších pěti zemích.

Přistupuje Švédsko zodpovědně k ochraně klimatu?

Minulý pátek podepsali zástupci 171 zemích z celého světa v New Yorku novou klimatickou smlouvu. Plánovaný prodej lužických hnědouhelných dolů, v nichž se stále nacházejí miliardy tun hnědého uhlí, ale vznáší podle organizace Greenpeace vážné pochybnosti nad tím, jak Švédsko k této dohodě přistupuje.

“Švédská vláda tvrdí, že ochrana klimatu je pro ni prioritou. Chránit klima prodejem uhelných dolů je ovšem asi stejně logické, jako bojovat proti otroctví prodejem otroků. Pokud umožníte, aby ve vašem špinavém byznysu pokračoval někdo jiný, nikomu nepomůžete - a navíc je to pozoruhodně pokrytecké,” uvedl vedoucí energetické kampaně Jan Rovenský.

EPH čelí ve Švédsku rostoucí kontroverzi ohledně etických a ekologických standardů firmy i některých jejich skandálů z minulosti, jako byly například obstrukce vyšetřování Evropské komise či současné policejní vyšetřování šéfa její německé uhelné divize Mibrag.

Greenpeace však již v minulosti upozornilo, že hlavním problémem není minulost firmy EPH, ale její nejasné plány do budoucnosti. Ve hře je přitom osud nejméně deseti obcí ohrožených těžbou.

V lužických velkolomech, které chce EPH koupit, se každoročně vydoluje 60 miliónů tun hnědého uhlí, tedy 1,7krát více než ve všech povrchových dolech v ČR dohromady.