První ohně přicházejí. Indonésie vyhlašuje stav ohrožení

Novinka - 9 března, 2016
Provincie Riau ležící na západě Indonésie vyhlásila stav ohrožení. V pralesích na Sumatře začíná opět hořet. Zástupci vlády se obávají opakování loňských katastrofických požárů

Každý rok se nad jihovýchodní Asií vznášejí oblaka dýmu z hořících indonéských pralesů. Loni se požáry nekontrolovatelně rozšířily v mnoha provinciích a způsobily škody za 16 miliard dolarů.

Požáry, které jsou často zakládány majiteli plantáží a rolníky k získání nové úrodné půdy k pěstování palem olejných či k výrobě papíru, loni devastovaly indonéské pralesy ve velkém. Rozdmýchával je také klimatický jev El Nino.

Na vině jsou také mnohé nadnárodní společnosti, které nezjišťují, odkud a z jakých oblastí nakupují zde pěstovaný palmový olej.

"Vláda vyhlásila stav nouzový stav. Musíme zabránit opakování loňské situace," uvedl mluvčí provincie Riau Darusman.

Lidé žijící v oblasti se podle něj zatím nemusejí potýkat s žádnými omezeními. Oblaka zdraví škodlivého dýmu se totiž do obydlených lokalit ještě nedostala.

Na boj s plameny je podle zástupců provincie připraveno 500 vojáků a policistů. V pohotovosti je také helikoptéra schopna shazovat do postižených oblastí hektolitry vody.

9. března 2016 Loňské požáry na Borneu

Borneo loni postihly katastrofální požáry.

Indonéský prezident Joko Widodo již vyzval zodpovědné úřady, aby zasáhly v místech, kde požáry vypukly, a ze kterých se ohně šíří do okolí.

I díky tlaku veřejnosti a environmentálních organizací včetně Greenpeace zřídil Widodo speciální agenturu, která má letos rekultivovat dva miliony hektarů rašelinišť, které obvykle při požárech vytvářejí ještě více zplodin než pralesy.

Snahy o uhašení indonéských požárů byly loni vesměs marné. Ohně dohořely až s příchodem pravidelných dešťů. Letos chce být ale indonéská vláda lépe připravena i díky nákupu další techniky.

Autor: adr