První ropa z Arktidy na cestě do Rotterdamu

Novinka - 28 dubna, 2014
Do přístavu Rotterdam dorazí v nejbližších dnech první ropa z Arktidy. Speciální tanker „Michail Uljanov“ veze 70 000 tun ropy z kontroverzní plošiny Prirazlomnaja v Pečorském moři, v ruské části Arktidy.

V prosinci 2013 tam začal ruský energetický gigant Gazprom s komerční těžbou ropy. Jde tak o první firmu, která trvale působí v tamních mrazivých podmínkách.

 

V oblasti plošiny Prirazlomnaja se nachází zhruba 500 milionů barelů ropy a Gazprom zde v příštích 25 letech plánuje vyvrtat 40 vrtů. Kvůli vyššímu obsahu síry jde ale o ropu nevysoké kvality a Gazprom ji bude muset prodávat za nižší cenu než ropu typu Urals. Kupcem „první aktické ropy“ je podle informací Greenpeace francouzská firma Total.

Tanker „Michail Uljanov“

Přepravu ropy z plošiny Prirazlomnaja nařídil přímo prezident Putin – Rusko vnímá těžbu v Arktidě jako příležitost k posílení svého vlivu nejen v této odlehlé oblasti, ale také na mezinárodních energetických trzích. Putin zároveň schválil zákon, který umožňuje těžařům mít vlastní ozbrojenou stráž, která má zajistit nerušené získávání surovin.

Klára Sutlovičová, vedoucí arktické kampaně Greenpeace ČR, řekla: „Těžba ropy v Arktidě je obrovským rizikem pro tuto oblast a měla by být zakázána. První tanker s ruskou arktickou ropou ale už míří do Evropy a prezident Putin posiluje svůj vliv. Pokud dovolíme, aby tato ropa doputovala do rafinérií, naše už tak nebezpečná závislost na surovinách z Ruska bude ještě horší.

Zachraňme Arktidu