Původ palmového oleje? Stále spíš neznámý

Novinka - 7 ledna, 2016
Asociace RSPO (Kulatý stůl pro udržitelný palmový olej) se letos chystá zveřejnit mapy plantáží palmy olejné, které vlastní její členské firmy. Plán se ale nevztahuje na celý dodavatelský řetězec palmového oleje.

Zveřejnění nájemců či majitelů plantáží palem olejných je krok správným směrem. Tento plán se však bohužel vztahuje pouze na plantáže patřící přímo členům RSPO.

Nikoliv tedy na celý dodavatelský řetězec palmového oleje, s nímž firmy sdružené pod RSPO obchodují.

Dělník hasí požár

Dělník společnosti PT. Raja Garuda Mas Sejati, která patří do konglomerátu Asian Agri (člena RSPO koalice) se snaží uhasit požár, který konzumuje pralesy v Indonésii.

Pokud RSPO myslí snahy o transparentnost obchodu s palmovým olejem vážně, musí takové opatření rozšířit i na dodavatelské řetězce členů RSPO.

Organizace Greenpeace proto asociaci RSPO vyzvala, aby zveřejnila mapy všech koncesí spojených se skupinami, které dodávají palmový olej členům RSPO, ať už jsou tyto koncese členy přímo vlastněny, nebo ne.

Těžkou technikou na pralesy

Těžká technika, která patří pod společnost Bumitama Agri Lld. odstraňuje pralesní porost a pomáhá s budováním odvodňovacích kanálů v centrálním Kalimantanu.

„RSPO po třech letech od rozhodnutí konečně zveřejní mapy koncesí svých členů. Velkým problémem však zůstávají mapy těch společností, od kterých členové RSPO, jako je například IOI Loders Croklaan, palmový olej nakupují," uvedla Annisa Rahmawati z Greenpeace Indonésie.

Dokud podle Rahmawati nebudou mapy koncesí dostupné pro všechny operace dodavatelských společností, jejich "vliv bude velmi omezený a obchod s udržitelným palmovým olejem zůstane utopií.“

Aby byly mapy užitečné tak, jak RSPO zamýšlí - tedy nejen pro monitorování požárů, ale také ke sledování odlesňování a dalších problémů – je nezbytně nutné, aby zveřejněná data byla volně dostupná v elektronickém tzv. shapefile formátu.

Shapefile (jinak také Esri Shapefile) je datový formát pro ukládání vektorových prostorových dat pro geografické informační systémy.

Nové plantáže

Vyčištěný prostor pro zbudování nových plantáží palmy olejné. O správu lokality se stará firma PT Andalan Sukses Makmur, která patří do skupiny Bumitama Agri Ltd.

Rozhodnutí RSPO z roku 2013 shapefile systém sice požaduje, poslední zpráva z RSPO již tento bod ale neprosazuje.

Některé společnosti tak dnes shapefile systém ignorují, jiné poskytují mapy v papírové podobě. Další odmítají polohu pronajatých území zveřejnit.

Tři zásadní otázky

Zástupci pobočky Greenpeace v Indonésii doufají, že RSPO na základě nejnovějších zjištění poskytne zemědělským společnostem srozumitelné a jasné instrukce. A také, že členové RSPO odpoví na následující otázky:

1) Jaký je nový termín pro to, aby společnosti splnily požadavky rozhodnutí o zveřejnění map jejich koncesí? V původním dokumentu z roku 2013 je totiž uvedena lhůta do roku 2014.

2) Jaké kroky podnikne RSPO v případech, kdy členské společnosti neposkytnou mapy svých koncesí v termínu a ve správném formátu? Jaké sankce jim za nesplnění požadavků hrozí?

3) Aby toto opatření lépe plnilo cíle RSPO, zamýšlí RSPO rozšířit povinnost zveřejnit mapy koncesí i na skupiny či jednotlivé společnosti obchodující se členy RSPO?

Autor: adr