Rakousko se zcela vzdá jaderné energie

Ostatní evropské země by měly následovat jeho kroky

Novinka - 8 července, 2013
Po loňském historickém summitu o jaderné energii, kterého se zúčastnily environmentální organizace, rakouská vláda a dodavatelé elektřiny, se minulý týden rakouský parlament rozhodl kompletně opustit jadernou energii.

„Rakousko je evropským průkopníkem v označování energetickými štítky a vzorovým modelem pro všechny ostatní členské státy EU. Evropa nás nyní musí následovat,“ vysvětluje výkonný ředitel Greenpeace Střední a východní Evropa Alexander Egit.

 

Rakousko se zcela vzdá jaderné energie

Zleva: Reinhard Uhrig (Global 2000), rakouský kancléř Werner Faymann a výkonný ředitel Greenpeace Střední a východní Evropa Alexander Egit (c) Greenpeace/Georg Mayer

 

Revize energetického zákona (EIWOG) předepisuje, že každá kilowatthodina elektřiny, která bude dovezena do Rakouska, musí být opatřena osvědčením o původu. Díky tomu je Rakousko první evropskou zemí, která do svého energetického řetězce zahrnuje nařízení Evropské unie o transparentnosti.

„Pro rakouské spotřebitele začíná nová éra. Nejen, že mohou nakupovat elektřinu už pouze  z nejaderných zdrojů, ale můžou si také být jisti, že pro zboží vyrobené v Rakousku se nepoužívá jaderné energie,“ dodává Egit.

Rakousko se zcela vzdá jaderné energie

Rakousko se pokusí nechat zahrnout tyto ukázkové předpisy proti jaderné energii do evropské agendy. Ty evropské státy, které samy jadernou energii nevyrábí nebo se chystají postupně omezit její využití, by měly následovat příklad Rakouska a odpovídajícím způsobem označovat dováženou energii.

„Nejdůležitější krok, jak zbavit evropskou elektřinu „špinavé“ jaderné energie a šedé energie, je označovat ji napříč celou Evropou,“ uzavírá Egit.