Rekord. Loni zamířilo do čisté energie šest rozpočtů Česka

Novinka - 3 června, 2016
Loni byly celosvětové investice do takzvaných obnovitelných zdrojů rekordní. Podle dat organizace REN21 do nich směřovalo 286 miliard dolarů, což je asi 6,9 bilionu korun. Pro srovnání, rozpočet České republiky činí na rok 2016 přibližně 1,2 bilionu korun.

Loni byly po celém světě vybudovány nové kapacity pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Zvýšily se o dosud rekordních 147 gigawatů na celkových 1849 gigawattů.

Podle analyticků z REN21 se na velkém růstu investic do obnovitelných zdrojů podílí pokles nákladů na výrobu sluneční a větrné energie. Díky tomu mohou obnovitelné zdroje lépe konkurovat fosilním palivům.

Zástupkyně REN21 Christine Lins poznamenala, že investice do "čistých" energetických zdrojů byly přitom vyšší v rozvíjejících se ekonomikách. Vyspělé krajiny se držely zkrátka.

S tím koresponduje také zpráva, která počátkem června přišla z Německa. Zdejší vláda se rozhodla omezit výkon nových instalovaných větrných zařízení na 2,8 gigawattu ročně. Jde přibližně o jeden tisíc turbín.

Ekologické organizace s tím ale nesouhlasí a již organizují protesty:

Omezení se týká také spouštění nových solárních parků, přičemž ty budou omezeny limitem 600 megawattů ročně. Podle německé kancléřky Angely Merkelové byl takový krok nevyhnutelný, protože díky podpoře zelených zdrojů nastal velký rozmach větrných a slunečních elektráren. Merkelová dodala, že se Němci kvůli tomu začali potýkat s vysokými náklady na energii a navíc se pod tlak dostala přenosová síť.

Omezení rychlosti růstu obnovitelných zdrojů, ke kterému se chystá Německo, by v platnost mělo vstoupit počátkem příštího roku. Podmínkou je ale souhlas jednotlivých spolkových zemí.

Autor: adr