Arktida může opět slavit. Ropní giganti odmítli další těžbu

Novinka - 11 května, 2016
Nadnárodní ropné firmy Royal Dutch Shell, ConocoPhillips a další se v tichosti vzdaly nároků na objevy nových ropných nalezišť. V květnu totiž jejich zástupci odepsali těžební práva v arktických vodách v hodnotě více než 2,5 miliardy dolarů.

Podle agentury Bloomberg krok úzce souvisí s propadem cen černého zlata na světových trzích. Dnes se barel ropy prodává za méně než polovinu toho, co stál v červnu roku 
2014. Ropné společnosti jsou nuceny radikálně snížovat výdaje.

K rozhodnutí opustit arktické vody se firmy rozhodly k 1. květnu, tedy krátce před tím, než by musely americkému státu zaplatit další miliony dolarů výměnou za držení těžebních práv v Čukotském moři poblíž Aljašky.

11. května 2016 Arktické vody

Rozlámaný led v arktických ledových vodách. Možná právě pod ním se nachází obří naleziště černého zlata.

V americké části arktických vod podle odhadů analytiků zůstává ležet kolem 27 miliard barelů ropy a několikanásobně větší objem zemního plynu. Finančně vyčerpané energetické společnosti ale už nemají prostředky na to, aby se k těmto zdrojům pohřbených pod ledovými vodami na severu zeměkoule dostaly, připomíná agentura Bloomberg.

Shell už gigantický neúspěch zažil

Shell odepsal téměř 8 miliard dolarů při neúspěšném pokusu o dobytí severně položených ropných nalezišť. Firma se  rozhodla už znovu neriskovat a podobně se zachovali i její konkurenti.

"Průzkum arktických vod se dostal zpět o několik let, a to kvůli nízkým cenám ropy a významným nákladům spojeným s průzkumem a riziky, které z toho plynou pro prostředí,"
poznamenal analytik Peter Kierman, který je dobře obeznámen s nastalou situací.

Z Arktidy se stahuje ConocoPhilips, Statoil a Iona Energy. Shell, který už dříve pozastavil průzkum v této lokalitě, si k průzkumu ponechává jednu těžební oblast, která se nachází
v Čukotském moři.

11. května 2016 Lední medvěd

Těžaři se v brzké době do Arktidy nevrátí. Příroda si oddychne.

Firma zde těžila ropu loni. Zástupci společnosti uvedli, že je pro ně tato lokalita cenná zvláště proto, že zde získávají dostatek cenných dat vhodných pro další průzkum.

Není totiž bez zajímavosti, že Shell sice odepisuje práva na těžbu v 274 oblastech v Čukotském moři a několika v dalších v Beaufortově moři, stále ale vede právní bitvu s americkou vládou o prodloužení jiných těžebních práv, jejichž platnost má skončit v roce 2017.

Jediná další firma, která ještě oficiálně neoznámila odsun z Arktidy, je španělský Repsol SA.

Autor: adr

Témata