Ruský parlament hlasuje o amnestii pro „Arktickou třicítku“

Tisková zpráva - 18 prosince, 2013
Právě teď: Ruský parlament hlasuje o tom, jestli "Arktická třicítka" dostane amnestii. Aktivisté Greenpeace, kteří strávili dva měsíce ve vazbě kvůli poklidnému protestu v Arktidě, vyjádřili po hlasování v ruském parlamentu o rozšíření amnestie svou úlevu. Zároveň však prohlásili: „Pro Arktidu amnestii nikdo nevyhlásil.“

Amsterdam, 18. prosince 2013 – Duma dnes hlasovala o dodatku, který rozšíří amnestii na obžalované, kteří byli obviněni z výtržnictví. Z toho důvodu zahrnuje také „Arktickou třicítku“ – 28 aktivistů a dva nezávislé novináře, kteří byli před třemi měsíci zatčeni za poklidný protest na Gazpromem vlastněné ropné plošině. Konečné hlasování se uskuteční dnes, 18. 12. 2013 v 16:00 moskevského času, ale jediný způsob, jak by mohla být „Arktická třicítka“ z amnestie vyjmuta, by bylo zamítnout celý zákon – což je velmi nepravděpodobné.

Soudní řízení proti obviněným ochráncům Arktidy tak téměř jistě skončí a 26 příslušníků jiných zemí než Ruska se vrátí domů ke svým rodinám, jakmile jim ruské autority udělí víza potřebná k odjezdu.

Ana Paula Maciel z Brazílie je jednou z lidí, kteří byli zadrženi v mezinárodních vodách, když se na loď Greenpeace Arctic Sunrise nalodily ruské ozbrojené jednotky a poté ji odtáhly do přístavu Murmansk. V reakci na dnešní vývoj řekla:

Cítím úlevu, ale neslavím. Strávila jsem dva měsíce ve vězení za zločin, který jsem nespáchala a čelila jsem trestním oznámením, která byla zcela absurdní. Zdá se, že nyní tato sága konečně končí a nebude trvat dlouho, než se vrátíme ke svým rodinám. Právě teď ale prodlévám v myšlenkách u svých ruských kolegů. Pokud amnestii přijmou, budou mít záznam v trestním rejstříku v zemi, kde žijí a navíc za něco, co nespáchali. Jen proto, že jsme se postavili za ochranu Arktidy.“

 

Peter Willcox, kapitán lodi Arctic Sunrise, řekl:

Snad již brzy pojedu domů za svou rodinu, ale v první řadě jsem nikdy neměl být obviněn a uvězněn. Plavili jsme se na sever, abychom přinesli svědectví o vážné environmentální hrozbě, ale naši loď obsadili maskovaní muži s noži a pistolemi. Nyní je vše téměř u konce a snad budeme brzy skutečně svobodní, ale pro Arktidu nikdo amnestii nevyhlásil. Možná brzy pojedeme domů, ale Arktida zůstává dál křehkým pokladem, který ohrožují ropné společnosti a vzrůstající teplota. Přijeli jsme sem, abychom proti tomuto šílenství protestovali. V tomto příběhu rozhodně nejsme zločinci my.“

Za předpokladu, že dodatek projde dnešním třetím čtením, zůstává stále nejasné, kdy budou moci příslušníci jiných států než Ruska opustit zemi. V současnosti jim chybí potřebná razítka v pasech, protože byli do Ruska přivlečeni ozbrojenými silami poté, co je zajaly v mezinárodních vodách. Přijetím amnestie nepřiznají svou vinu, ale soudní řízení skončí. Osud lodi Arctic Sunrise, která zůstává v současné chvíli zabavena v Murmansku, zůstává nejistý. A to navzdory příkazu mezinárodního soudu, že má být vydána.

Na protest za propuštění „Arktické třicítky“ se už uskutečnilo 860 protestů v 46 zemích ve více než 150 městech po celém světě. Přes 2,6 milionu lidí napsalo na ruské ambasády.

Zadržovanou „Arktickou třicítku“ podpořili také Sir Paul McCartney, Madonna, Jude Law, herečka, které vyhrála Oscara Marion Cotillard, Ewan McGregor, Juliette Lewis, Ricky Martin, Edward Norton, Gael García Bernal, Ricardo Darín, Alejandro Sanz, Pedro Almodóvar. 

 V Čechách mimo jiné také Tata Bojs, Klára Issová, Petr Vacek, Mig 21, Jiří Dědeček a Petr Volf.

Politickou pomoc nabídli brazilská prezidentka Dilma Rousseff, Angela Merkel, David Cameron, François Hollande, Ban Ki-moon a Hillary Clinton. Dvanáct nositelů Nobelovy ceny míru žádalo propuštění Arktické třicítky. Byli mezi nimi i Desmond Tutu, Aung San Suu Kyi and Lech Walesa.

 

Fotogalerie:

Protesty po celém světě: http://photo.greenpeace.org/C.aspx?VP3=ViewBox_VPage&ALID=27MZIFV4HXTI&CT=Album

Z Arctic Sunrise:  http://photo.greenpeace.org/C.aspx?VP3=ViewBox&STID=27MZIFV4N1FX&CT=Story

Portréty Arktické Třicítky:

http://photo.greenpeace.org/C.aspx?VP3=ViewBox_VPage&ALID=27MZIF3Z76WN&CT=Album

 

 

 

Kontakty:

Klára Sutlovičová, vedoucí arktické kampaně Greenpeace ČR

Tel: +420 734 204 689,  email: 

 

Šárka Pechová, tisková mluvčí Greenpeace ČR

tel: +420 603 443 140, email: 

 

Greenpeace International press desk: +31 20 718 24 70 or 

Greenpeace International picture desk: +31 20 718 24 71

Greenpeace International video desk: +31 20 718 24 72